Reklama
Reklama

Gdy sąsiadka wynosiła kartony do ogrodu, pukałam się w głowę. Teraz robię to samo

Kiedyś zawsze, gdy moja sąsiadka wynosiła kartony do ogrodu, pukałam się w głowę. Początkowo wydawało mi się to dziwne, ale teraz sama tak robię, bo wiem już, że to jeden z najlepszych sposobów, aby wspomóc rozwój moich roślin. Odkąd ściółkuję nimi swoje grządki, uciążliwe chwasty nie stanowią dla mnie żadnego problemu.

Nie wyrzucaj starych kartonów do śmieci, bo mogą ci się przydać w ogrodzie. Jeśli wyniesiesz je na swoją działkę, twoje rośliny będą rosły silne, zdrowe i zapomnisz o uciążliwych chwastach.

Wykorzystując poniszczone pudła w szklarniach, do ściółkowania warzyw na grządkach oraz rabat kwiatów, możesz zaoszczędzić fortunę na materiałach ze sklepu ogrodniczego. Na własnej skórze przekonasz się, że to świetna alternatywa dla drogiej agrowłókniny. 

Jak wykorzystać kartony w ogrodzie? Mogą być bardziej przydatne, niż myślisz

Kartony w ogrodzie przydadzą ci się przede wszystkim na grządkach do uprawy warzyw i na rabatach kwiatów ozdobnych. Wykorzystasz je do ściółkowania, aby ochronić rośliny przed negatywnym wpływem temperatur i tym samym zapobiec ich nadmiernemu ochłodzeniu lub przegrzaniu się

Poprzez taką ochronę zapobiegniesz również szybkiemu parowaniu wody z gleby i zapomnisz o uciążliwych chwastach. To jednak niejedyna zaleta rozkładania pudełek na glebie. Rozkładając się, będą one bowiem stopniowo dostarczać glebie nową materię organiczną.

Może cię zainteresować: Mokre liście zalegają na trawniku? Nie wyrzucaj ich, przydadzą się bardziej, niż myślisz

W ten sposób wyściółkujesz grządki kartonami. To banalnie proste

Ściółkowanie grządek kartonami to nic trudnego. Po prostu rozklej stare pudła, usuń z nich taśmę i inne niepotrzebne elementy, które  pewnością nie przysłużą się roślinom. Później po prostu rozłóż je na ziemi na płasko, zwilż wodą i zabezpiecz kamieniami.

Pudła możesz również wykorzystać w ogrodzie w nieco inny sposób. Najpierw wytnij w nich dziury, a później wyłóż na ziemi i zasadź rośliny w utworzonych otworach. Jeśli obawiasz się, że będzie szpecił rabatę, po prostu przykryj go korą, albo zakryj grubą warstwą skoszonej trawy. Poza kartonami do ściółkowania możesz wykorzystać także stare, poniszczone strony z książek i gazet.

Zobacz też:

Jeszcze w lipcu podlej tym hortensje. Będą kwitły znacznie dłużej

Twoje borówki amerykańskie będą najładniejsze w okolicy. Musisz tylko pamiętać o tych zasadach

Nie przegap tego terminu w ogrodzie. Później nie uda ci się przesadzić piwonii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywniak | szklarnia