Reklama
Reklama

Te rośliny możesz hodować w szkle. Zrobisz z nich efektowną dekorację

Roślinne kompozycje w szkle cieszą się dużą popularnością, ze względu na swój oryginalny wygląd, który przyciąga spojrzenie. Co więcej, taka alternatywa pozwala nam się cieszyć własnym mini ogrodem w domu. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać, aby stworzyć swoją kompozycję i które gatunki wybrać, aby przetrwały w tych nietypowych warunkach.

Ogród w szkle to wspaniały pomysł dla wszystkich miłośników roślin, którzy chcą mieć nietypową ozdobę w swoim domu. Co więcej, rozwiązanie to pozwala także nam stworzyć oraz obserwować samodzielną biosferę. Warto jednak wiedzieć, jakie okazy będą się dobrze czuły w takich warunkach i które rośliny wybrać do uprawy w szkle.

Rośliny w szklanych naczyniach. Jak stworzyć kompozycję otwartą?

Kompozycja otwarta to idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą roślin w szkle, więc potrzebują okazów o małych wymaganiach. Założenie takiej kompozycji nie jest trudne, ponieważ wilgotność, która panuje w otwartym naczyniu, jest umiarkowana i nie ma ryzyka pojawienia się pleśni.

W otwartych słojach tworzy się tak zwane ogrody pustynne, na które składają się kaktusy i sukulenty. Są to rośliny, które dobrze tolerują susze i magazynują wodę. Najlepiej umieścić je w słojach płaskich i niezbyt dużych.

Czytaj również: Posyp tym trawnik, a w mig rozprawisz się z uciążliwym mchem

Jakie rośliny wybrać do kompozycji otwartej? Te sukulenty będą najlepsze

Tworząc kompozycję otwartą, warto dobierać rośliny tak, by były barwne i ciekawe kształtem. Pamiętajmy jednak, że w obrębie jednego naczynia możemy łączyć maksymalnie 3-4 rośliny. Warto więc wybrać takie, które będą prezentowały się interesująco i estetycznie. Oto nasze propozycje:

  • Eszeweria - to roślina, tworząca równomierne rozety o ciekawym, fioletowo-zielonym kolorze. Czasem eszeweria wypuszcza pędy z drobnymi, koralowymi kwiatkami. Symetria tej rośliny sprawia, że świetnie będzie się ona prezentowała jako pojedynczy okaz w słoju o kształcie kuli.
  • Aloes - to popularny sukulent, który będzie dobrze wyglądał w niedużych szklanych słojach, gdzie może być sadzony samotnie. Po pewnym czasie jego długie liście zaczną się efektownie wychylać.
  • Hatiora salicornioides - to odmiana, która składa się z długich i pionowo rosnących pędów, na których można zauważyć piękne i liczne pomarańczowo-żółte kwiaty.
  • Grubosz drzewiasty - to mała roślina, która ma powolny wzrost. Wzrok przyciągają jej długie, pionowo rosnące pędy, które mogą mieć różne, nieregularne formy.  

Jak stworzyć mini ogród w szkle? Kompozycja zamknięta to idealny sposób

Możemy także stworzyć własny ogród w butelce lub słoju, robiąc to w formie zamkniętej. W ten sposób powstaje mikroklimat, który pozostaje we wnętrzu naszego naczynia.

W tym przypadku kompozycje możemy podzielić na te o zamknięciu tymczasowym oraz te, które mają zamknięcie szczelne. Decydując się na dokładnie zamknięte naczynia, musimy mieć świadomość, że będzie w nich panowała niezwykle wysoka wilgotność powietrza, co przyczynia się do tego, że wzrasta ryzyko rozwoju pleśni. Wobec tego rośliny w takich słojach podlewamy jedynie po posadzeniu, a później sadzonki radzą sobie same, pobierając wodę ze skraplającej się pary wodnej.

Natomiast słoje o przykrywkach mniej szczelnych lub takich, które można łatwo zdjąć, nie tworzą tak kompleksowego obiegu. W naczyniu jest mniejsza wilgotność oraz niższe ryzyko pleśni. W przypadku takiej kompozycji, gdy zobaczymy, że po ściankach naczynia spływają strumyki wody, powinniśmy na kilka godzin otworzyć nasz słoik.

Do kompozycji tego typu najlepiej nadają się różnego rodzaju paprocie. Świetnie będzie wyglądała również maranta, która ma liście z wierzchu ciemnozielone, a od spodu purpurowe. Kolorów naszemu mini ogrodowi doda także barwna okrywowa episcja, którą cechują liście zielonosrebrzyste z wyraźnym brązowym brzegiem.

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin