Reklama
Reklama

Sadzenie dalii w doniczkach i w ogrodzie. Ogrodnik mówi o dwóch różnych terminach

Dalie to kwiaty znane również pod nazwą georginie. Nie zimują w gruncie, dlatego na zimę należy je wykopać, a wiosną ponownie posadzić. Kiedy dokładnie sadzimy te rośliny do doniczek i do gruntu? Sprawdź terminy i najważniejsze informacje o uprawie dalii.

Dalie stanowią piękną ozdobę ogrodu, możemy przebierać aż w tysiącach różnokolorowych odmianach. Nie możemy natomiast uprawiać tych roślin przez cały rok, ponieważ pochodzą z klimatu cieplejszego niż nasz. Warto zatem znać terminy sadzenia dalii, zarówno do doniczek, jak i do gruntu

Kiedy sadzić dalie do doniczek? Termin jest coraz bliższy

Dalie do doniczek sadzimy, gdy chcemy przyspieszyć ich kwitnienie. Czynność tę wykonujemy w marcu lub kwietniu. O czym należy pamiętać? 

Ziemia w doniczkach dalii powinna być stale wilgotna, a roślinę należy umieścić na stanowisku słonecznym, gdy wypuści pędy. Ponadto pomieszczenie powinno być ciepłe. Najlepiej postawić donice w szklarniach lub w tunelach foliowych. Przy sadzeniu bulw, zielone pędy muszą znajdować się tuż nad powierzchnią. 

Kiedy sadzić dalie do gruntu? Konkretna data ogrodnika

Dalie sadzimy do gruntu dopiero po 15 maja. Po tej dacie mamy pewność, że nie będziemy mieli do czynienia z wiosennymi przymrozkami, które mogą uszkodzić wyrastające, młode pędy. Pojawiają się one po mniej więcej dwóch tygodniach od posadzenia karp.

Dalie w ogrodzie należy posadzić w słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru miejscu. Możemy sadzić je na rabatach, jednak przy uwzględnieniu wysokości roślin. Te wyższe umieszczamy z tyłu grządki, a niższe z przodu. 

Kwiaty te preferują glebę nie nadmiernie żyzną, przepuszczalną. Jej odczyn powinien wynosić od 7,0 do 7,2.

Pamiętajmy, aby sadzić te rośliny każdego roku na różnych miejscach. Dzięki temu zapobiegniemy przenoszeniu chorób. 

Jak posadzić dalie do gruntu? Najważniejsze zasady

Przed sadzeniem dalii, należy wyciąć porażone fragmenty po zimowaniu, a ranę zabezpieczyć fungicydem. Jeśli karpy są całe w pleśni czy w zgniliźnie, to wtedy wyrzucamy je. 

Odmiany karłowate sadzimy co 25-30 cm, średnie w odległości 40-50 cm, a między tymi większymi zostawiamy odstęp wynoszący 60-80 cm.  

Na początek wykopujemy dołki o głębokości 40 cm. Układamy w nich karpy dalii na głębokość 5-10 cm, pamiętając, aby pąki znajdowały się nad powierzchnią gleby.  Następnie zasypujemy je, delikatnie ugniatając ziemię

Wysokie odmiany dalii musimy oprzeć za pomocą palików. Dzięki temu zostaną zabezpieczone przed łamaniem pędów. Paliki wkopujemy przed posadzeniem bulw. 

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | sadzenie