Reklama
Reklama

Widzisz pleśń w doniczce? Nie zwlekaj, jeszcze możesz uratować roślinę

Pleśń w doniczce jest efektem nieodpowiedniej pielęgnacji roślin w okresie jesienno-zimowym. To poważny problem, którego nigdy nie powinieneś ignorować. Jeżeli chcesz jeszcze uratować swój ulubiony kwiatek, po prostu wyciągnij ten tani produkt z kuchennej szafki i wsyp odrobinę do doniczki. Zobaczysz, że niedługo znów będzie piękny i zdrowy.

Jeśli zauważysz pleśń w doniczkach, pod żadnym pozorem nie powinieneś lekceważyć tego problemu. Może ona bowiem doprowadzić do ruiny nawet najpiękniejsze i najodporniejsze rośliny, ponieważ utrudnia im pobieranie wody, składników odżywczych i soli mineralnych z gleby.

 Poza tym jest szkodliwa dla wszystkich alergików, którzy zamieszkują twój dom. Dlatego, aby nie narażać siebie i swoich bliskich, musisz nauczyć się prawidłowo pielęgnować swoje kwiaty w okresie jesienno-zimowym tak, aby zapobiegać powstawaniu zarodników pleśni. Wyjaśniamy, jak o nie dbać i podajemy proste domowe sposoby, aby pozbyć się pleśni w doniczkach

Dlaczego pojawia się pleśń w doniczce? To najczęstsze przyczyny

Pleśń najczęściej powstaje w okresie jesienno-zimowym, gdy staramy się zapewnić naszym roślinom odpowiednią wilgotność powietrza w obawie przed ich przesuszeniem w ogrzewanym domu. Jeśli przesadzimy z jego nawilżaniem, możemy stworzyć wręcz idealne warunki do rozwoju pleśni. 

Innym powodem, przez który na glebie w doniczce roślin doniczkowych pojawia się pleśń, może być zła wentylacja pomieszczenia. Jeśli przez dłuższy czas, w obawie przed chłodem nie otwierasz swoich okien, w mieszkaniu robi się duszno, a cyrkulacja powietrza jest zaburzona. 

Może cię zainteresować: Sezon grzewczy szkodzi twoim roślinom? Zorganizuj im domowe SPA 

Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu pleśni w doniczce

Przyczyną powstawania pleśni w doniczce kwiatów może być również słabo przepuszczalne podłoże, a także zbyt częste podlewanie i niska temperatura w pomieszczeniu.

Zamiast starać się wytępić pleśń z doniczek ulubionych roślin, lepiej zapobiegać jej powstawaniu. Dlatego jeśli ten problem jeszcze cię nie dotyczy, pamiętaj o zapewnieniu swoim kwiatom odpowiednio przepuszczalnej glebie z warstwą drenażową na dnie i umiarkowanym nawadnianiu roślin. Poza tym regularnie wietrz swoje mieszkanie. 

3 domowe sposoby, dzięki któym pozbędziesz się pleśni w doniczce. Tak uratujesz rośliny

Jeżeli zaniedbania i nieodpowiednia pielęgnacja doprowadziły już do powstania pleśni w doniczce twoich roślin, nie zwlekaj z ich ratowaniem. Jeśli chcesz, by znów były piękne i zdrowe, wykorzystaj 3 tanie produkty z kuchennej szafki. Dzięki nim szybko je odratujesz. 

  • Czosnek

 Aby pozbyć się pleśni z doniczki, zaleca się włożyć do ziemi 2-3 ząbki czosnku. Najpierw pokrój je w plasterki, a później wetknij w podłoże tak, by produkt mógł uaktywnić swe grzybobójcze właściwości.

  • Cynamon

Posypanie ziemi w doniczce cynamonem również jest polecane przy zwalczaniu pleśni i chorób grzybowych. Zanim jednak wsypiesz przyprawę do skrzynki, pozbądź się wierzchniej warstwy zainfekowanej gleby.  

  • Drożdże piekarskie

Jeśli dwa powyższe sposoby zwalczania pleśni nie pomogły, spróbuj wlać do doniczki domowy nawóz z drożdży piekarskich. 25 g świeżego produktu rozpuść w 2,0 - 2,5 litrach ciepłej wody i podlej zainfekowane rośliny.  

Czytaj również: Zamiast wyrzucać, włóż do doniczki. Storczyk wyrośnie na nich silny jak dąb

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | choroby roślin