Reklama
Reklama

Sezon grzewczy szkodzi twoim roślinom? Zorganizuj im domowe SPA

Okres jesienno-zimowy to ciężki czas dla naszych roślin. Ze względu na sezon grzewczy w naszym domu wilgotność powietrza zdecydowanie spada. Co więcej, do mieszkania dociera coraz mniej światła dziennego. Na szczęście istnieje metoda, dzięki której możemy poprawić kondycję naszych roślin i sprawić, że zima nie będzie dla nich aż tak uporczywa. Sprawdź, jak to zrobić.

Schnące oraz żółknące liście, a nawet utrata pąków to częsty problem, dotyczący roślin podczas sezonu grzewczego. Niestety jest to zjawisko bardzo popularne, ponieważ wilgotność w mieszkaniach nagle spada, a na dodatek jest coraz mniej światła dziennego. Podpowiadamy, jak temu zaradzić.

SPA dla roślin - co warto zrobić zimą?

Sezon grzewczy to niemałe wyzwanie dla naszych roślin. Ciepłe kaloryfery przyczyniają się bezpośrednio do tego, że wilgotność powietrza w mieszkaniu znacząco spada. Sprawia to, że wiele gatunków roślin, zaczyna w takich warunkach marnieć i zaczynają im opadać lub wysychać liście. Często w takim przypadku decydujemy się na samodzielne nawilżanie powietrza czy spryskiwanie roślin, jednak nie zawsze przynosi to zadowalające efekty.

Rozwiązaniem tego problemu może być stworzenie roślinom zimowego SPA w łazience, które będzie działało wahadłowo. Oznacza to, że powinniśmy przenosić nasze okazy na tydzień do łazienki, a w następnym tygodniu przenosić je ponownie do pomieszczeń. Dzięki temu nie ograniczymy im całkowicie dostępu do naturalnego światła. Jest to skuteczna metoda, ponieważ łazienka to świetne miejsce dla roślin, którym sprzyja ciepło oraz wilgotne powietrze.

Czytaj również: Grudnik nie kwitnie? Sprawdź, jak prawidłowo go podlewać

Jak uprawiać rośliny w łazience?

Stosując tę metodę, musimy również pamiętać o tym, że uprawa roślin w łazience, będzie różniła się od uprawy pokojowej. Oto kilka zasad, o których musimy pamiętać, przestawiając nasze okazy do łazienki:

  • Roślin nie możemy stawiać bezpośrednio na podłodze, jeżeli w pomieszczeniu zainstalowano ogrzewanie podłogowe.
  • Łazienka powinna być regularnie wietrzona, ponieważ ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja powstawaniu chorób grzybowych.
  • Usuwajmy na bieżąco wszystkie suche listki oraz przekwitnięte kwiatki, aby zapobiec proces gnilnym, którym sprzyja wilgotne środowisko.
  • Okazy nie powinny być umiejscawiane w pobliżu grzejników łazienkowych, które negatywnie wpłyną na ich kondycję, a nawet mogą je poparzyć.

Co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić kondycję roślin zimą?

Oprócz przenoszenia roślin do łazienki możemy również zadbać o nie na inne sposoby, dzięki którym złagodzimy nieco negatywne skutki działania kaloryfera.

Przede wszystkim warto w pobliżu grzejnika powiesić nawilżacze powietrza. Oprócz tego możemy ustawić rośliny w płaskim naczyniu z warstwą kamyków i niewielką ilością wody, która będzie parować na dużej powierzchni.

Inną metodą jest podłożenie pod doniczki tekturowych lub korkowych podkładek, które ograniczą przekazywanie roślinie ciepła nagrzanego parapetu.

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin