Reklama
Reklama

Sekret zdrowych i pięknych roślin. Wystarczy jedna kulka w doniczce

Podczas uprawy roślin doniczkowych warto zastosować kilka trików, które pozytywnie wpłyną na rozwój naszych okazów i poprawią ich wygląd. Jeden z popularnych domowych sposobów, wymaga od nas przygotowania drenażu przy użyciu zaledwie jednego produktu, który znajdziemy w swojej kuchni. Sprawdź, co zrobić, aby poprawić kondycję naszych roślin.

Pielęgnacja roślin wymaga od nas wykonywania szeregu czynności, więc nietrudno popełnić błędy, które wpłyną na ich rozwój i sprawią, że okazy zaczną marnieć. Na szczęście z pomocą przychodzą domowe metody pielęgnacji, dzięki którym zadbamy o ich kondycję. Przedstawiamy jeden z nich.

Jak dbać o rośliny, aby nie marniały?

Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nie tylko odpowiedniej i systematycznej opieki, ale i przede wszystkim wielu składników odżywczych. Sprawiają one, że okazy o wiele lepiej wyglądają i dłużej rosną.

Równocześnie musimy pamiętać, że nie wszystkie składniki przynoszą korzyści dla naszych roślin, ponieważ niektóre substancje, pojawiające się w nadmiarze, mogą poważnie im zaszkodzić. Przykładem jest sól mineralna, która zazwyczaj przedostaje się do rośliny w niefiltrowanej wodzie, używanej do podlewania. Sprawia to, że okaz wraz z wodą pobiera za pomocą korzeni sól wapniową, sodową lub sole potasu, a te osadzają się na dnie doniczki, gdy jest ich zbyt dużo. Prowadzi to często do uszkodzenia korzeni, zahamowania wzrostu rośliny, czy ograniczenia kwitnienia. W rezultacie możemy zaobserwować żółknięcie liści, a roślina marnieje.

Chcąc zapobiec takiej sytuacji, powinniśmy ułożyć pod ziemią warstwę drenażu, dzięki czemu oddzielimy sole od korzeni. Możemy także wykorzystać do tego folię aluminiową.  

Czytaj również: Fiołek afrykański nie kwitnie? Najczęstsze błędy w uprawie

Kulka z folii aluminiowej - jak ją stosować?

Zazwyczaj do stworzenia warstwy drenażu używa się keramzytu lub perlitu, który bez problemu zakupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Natomiast jeśli nie mamy czasu lub chcemy nieco zaoszczędzić, możemy te produkty zastąpić samodzielnie przygotowanym drenażem, do którego przygotowania potrzebujemy jedynie folii aluminiowej.

W tym celu wystarczy, że uformujemy z kawałków folii aluminiowej małe kulki i ciasno ułożymy je na dnie doniczki. Na warstwę kulek sypiemy ziemię i dopiero wtedy sadzimy w niej roślinę. Ten trik sprawi, że osadzające się sole mineralne nie przedostaną się do korzeni, a dodatkowo ułatwi nam to odprowadzanie nadmiaru wody, który znajduje się w ziemi po przelaniu rośliny. Zapobiegniemy w ten sposób gniciu korzeni i powstawaniu pleśni pod łodygą. Oprócz folii aluminiowej do drenażu możemy użyć także kawałków stłuczonych glinianych naczyń lub po prostu rozsypać piasek na dnie doniczki.

Zobacz też:

Wystarczą 2 składniki z kuchennej szafki, by wzmocnić maliny. Krzaczki będą pełne owoców

Nie przegap terminu zbioru fasolki szparagowej. Plony będą duże i jędrne

Żółknące liście ogórków to poważny problem. Sprawdź, jak mu zaradzić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin