Reklama
Reklama

Pieniążek gubi liście? Winna może być zła pielęgnacja

Pieniążek wyróżnia się charakterystycznymi, okrągłymi liśćmi, przypominającymi monety. Według przesądów roślina ta rzeczywiście przynosi bogactwo i szczęście. Jego nazwa nie jest zatem przypadkowa. Jeśli jednak nie zapewnimy mu odpowiednich warunków i nie zadbamy o niego w należyty sposób, pieniążek może utracić swoje oryginalne liście. Jak o niego zadbać? Co może być przyczyną opadania liści pieniążka? Wyjaśniamy.

Pieniążek (Pilea peperomioides) znany jest również jako roślina misjonarska, roślina naleśnikowa, a nawet roślina-UFO. Nazwy nawiązują do wyglądu liści, które są okrągłe i umieszczone na długich ogonkach. Pieniążek cieszy się obecnie ogromną popularnością i jest chętnie ustawiany na parapetach w domach i mieszkaniach. Nie jest trudny w uprawie, jednak niewłaściwa pielęgnacja może pogorszyć jego stan i doprowadzić nawet do utraty liści. Jak o niego właściwie zadbać?

Pieniążek — uprawa w domu. Jak pielęgnować pieniążka?

Pieniążek to popularna roślina doniczkowa o ozdobnych, okrągłych liściach, przypominających monety. Choć nie należy do szczególnie wymagających, warto znać podstawowe zasady jej uprawy, by zapewnić jej właściwe warunki do rozwoju. Jak dbać o pieniążka i czego potrzebuje?

  • Pieniążek najlepiej się czuje w temperaturze pokojowej (20-24 stopnie Celsjusza). Zimą warto jednak przenieść go w nieco chłodniejsze miejsce.

  • Pieniążek preferuje stanowisko słoneczne, jednak o świetle rozproszonym. Jeśli zbyt długo stoi w intensywnym słońcu, jego liście mogą ulec poparzeniu.

  • Roślinę najlepiej umieścić w ziemi uniwersalnej, układając na dnie doniczki warstwę drenażową. Zapobiegnie to gromadzeniu wody i gniciu korzeni.

  • Pieniążek lubi umiarkowane podlewanie. Lepiej zniesie chwilową suszę niż przelanie. Najlepiej nawadniać go, gdy ziemia lekko przeschnie, jednak będzie jeszcze delikatnie wilgotna.

Roślinę warto nawozić produktami przeznaczonymi do roślin zielonych lub do sukulentów. Nawożenie pieniążka powinno odbywać się w sezonie wiosenno-letnim, po rozcieńczeniu nawozu w wodzie w proporcji 1:1.

Czytaj też: Włóż jeden ząbek do doniczki, a pozbędziesz się groźnego problemu 

Dlaczego pieniążek gubi liście? Możliwe przyczyny

Utrata liści przez pieniążka przeważnie jest rezultatem nieodpowiedniej pielęgnacji — głównie przelewania. Zbyt obfite i częste podlewanie rośliny najpierw skutkuje żółknięciem czy brązowieniem liści, a następnie ich opadaniem. W takim przypadku chore liście trzeba usunąć, a bryłę korzeniową przesuszyć w cieniu. Jeśli jednak pieniążek długo rósł w zbyt wilgotnym podłożu, konieczne będzie usunięcie zgniłych korzeni i wymiana podłoża.

Przyczyną utraty liści może być też nieodpowiednie stanowisko. Pieniążek nie lubi przeciągów - traci liście, gdy jest wyziębiony. Roślinie może też zaszkodzić bliskość kaloryfera. Warto więc rozsądnie przemyśleć rozstawienie roślin doniczkowych w mieszkaniu. Opadanie liści pieniążka może być również wynikiem niewystarczającej ilości składników odżywczych. Późną jesienią nie trzeba go nawozić, jednak w okresie wegetacyjnym powinien być zasilany raz w miesiącu.

Pamiętajmy, że jeśli roślina ma jeszcze choć jeden liść, nadal może przeprowadzać fotosyntezę, a więc istnieje szansa jej odratowania.

Czytaj również: Skrzydłokwiat przestał rosnąć? Winna może być doniczka

Mechaniczne uszkodzenia liści pieniążka — co zrobić?

Liście pieniążka mogą zostać przypadkiem naderwane, przekłute czy rozdarte. Co wtedy zrobić? Prawdopodobnie uszkodzony liść i tak obumrze, więc lepiej go od razu usunąć. Łodyżki można łatwo odłamać palcami, ale lepiej zrobić to nożykiem - pamiętając jednak o jego uprzednim zdezynfekowaniu.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin