Reklama
Reklama

Włóż jeden ząbek do doniczki, a pozbędziesz się groźnego problemu

Choroby grzybowe atakują wiele roślin doniczkowych. Jesienią warto zadbać o ich ochronę, podobnie jak dbamy o swoją własną odporność. Produktem, który nam w tym pomoże, jest czosnek. W jaki sposób wykorzystać go do ochrony roślin przed atakiem grzybów? Podpowiadamy.

Choroby grzybowe roślin doniczkowych nie tylko sprawiają, że prezentują się one mniej estetycznie, ale przede wszystkim mogą nawet doprowadzić do ich całkowitej deformacji i zamierania. Charakterystyczne naloty czy plamy mogą być wywołane między innymi przez mączniaka lub szarą pleśń. Jak zminimalizować ryzyko rozwoju chorób grzybowych w roślinach domowych? Na pomoc przychodzi doskonale znany ze swoich właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych czosnek. Jak go wykorzystać?

Dlaczego jesień i zima to trudny czas dla roślin?

W okresie jesienno-zimowym rośliny są znacznie bardziej narażone na rozwój chorób grzybowych. Wiele osób zapomina bowiem, że pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią i zimą powinna wyglądać nieco inaczej, niż wiosną i latem. Wymagają one rzadszego i mniej obfitego podlewania.

Problemem jest dla nich również brak cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu — gdy jest zimno, rzadziej bowiem otwieramy okna. Nawet jeśli to zrobimy, powietrze, które wpada do środka, jest mroźne i wilgotne, więc również nie wpływa korzystnie na rośliny. Otwieranie okien może też spowodować przeciągi, których wiele roślin nie lubi. Zbyt duża wilgoć i brak cyrkulacji powietrza mogą zaś spowodować pojawienie się choroby grzybowej.

Czytaj też: Mówią, że ta roślina przynosi szczęście. Każdy powinien mieć ją na parapecie 

Choroby grzybowe roślin doniczkowych — jak je pokonać?

Czosnek to doskonałe remedium na choroby grzybowe — wykazuje bowiem działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Zawiera allicynę, czyli związek chemiczny, odpowiadający za intensywny smak i zapach czosnku. Czosnek może pomóc w pokonaniu chorób grzybowych roślin doniczkowych — przy okazji pomoże też poradzić sobie z chorobami bakteryjnymi i wirusowymi. Warto skorzystać z jego właściwości oraz powszechnego dostępu do niego, by pomóc swoim roślinom domowym.

Czytaj również: Dzięki temu przedłużysz świeżość ciętych chryzantem. Postoją nawet 3 tygodnie 

Woda czosnkowa do podlewania roślin doniczkowych

By ustrzec rośliny doniczkowe przed chorobami grzybowymi, można umieścić w każdej doniczce ząbek czosnku. Jeszcze lepszym pomysłem jest przygotowanie wody czosnkowej. By ją wykonać, rozgniatamy kilka ząbków czosnku, a następnie umieszczamy je w litrze ostudzonej i przegotowanej wody. Można do tego wykorzystać słoik.

Kolejnym krokiem jest energiczne potrząsanie zakręconym naczyniem, dzięki czemu czosnek dobrze wymiesza się z wodą. Całość odstawiamy na 2-3 dni w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu odżywka będzie gotowa do użycia. Należy podlewać nią rośliny raz w miesiącu.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | choroby roślin