Zamiast wyrzucać, włóż do doniczki. Storczyk wyrośnie na nich silny jak dąb
Jeżeli marzysz o pięknym storczyku, zawsze powinieneś uprawiać go w odpowiednim podłożu. Jednym z najciekawszych patentów, który możesz zastosować, aby twój egzotyczny kwiat wyrósł zdrowy i silny jak dąb jest wrzucenie do jego doniczki... kilku korków po winie. Nie tylko nie zawierają one szkodliwych substancji, ale ich stosowanie może wspomóc rozwój storczyka.
Storczyki to piękne egzotyczne rośliny, które w Polsce na potęgę uprawiane są jako rośliny doniczkowe. Postawione na stole w jadalni lub salonie, mogą szybko wprowadzić niepowtarzalny klimat do twojego mieszkania, a ich uprawa wcale nie jest skomplikowana. Zwłaszcza jeśli znasz prosty patent na wzmocnienie rośliny za pomocą odpowiedniego podłoża w doniczce.
Jeżeli jeszcze nie wpadłeś na to, by wrzucić tam rozkruszone korki po winie, lub pomysł ten wydaje ci się szalony, lepiej szybko zmień swoje podejście. I nie bój się eksperymentować, bo dzięki temu twoje storczyki mają szansę wyrosnąć zdrowe i silne jak nigdy wcześniej.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pozyskiwane z kory wiecznie zielonego dębu korkowego (z łac. quercus suber) korki są jednym z najlepszych możliwych typów podłoża do storczyków. Mają ograniczoną nasiąkliwość i nie zawierają szkodliwych dla roślin substancji, przez co ryzyko rozwoju chorób, takich jak grzyb czy pleśń jest mocno ograniczone.
Jeśli uprawiasz kwiaty w doniczce, nie powinieneś długo wahać się więc przed ich zastosowaniem. Tym bardziej, że około 90 procent objętości i masy korka stanowi powietrze, co jest niezwykle cenne dla spragnionych przewiewnego podłoża storczyków. Dlatego bez wahania rozdrabniaj je i wsypuj do doniczki wraz z ziemią.
Podłoże z korka sprawdzi się świetnie przy uprawie większości storczyków. Najlepsze będzie jednak dla odmian roślin, które posiadają korzenie spragnione dużych ilości powietrza, takich jak:
- Aerangis,
- Aerides
- Angraecum,
- Vanda
Sprawdź: Najlepsza odżywka do storczyków. Większość ludzi ją wylewa
Storczyki na ziemi wymieszanej z korkiem warto podlewać tak samo często, jak kwiaty uprawiane na innym podłożu. Nie powinieneś z tym przesadzać, bo nie są to kwiaty spragnione częstego i intensywnego nawadniania. Pamiętaj również, że korek zatrzymuje trochę wilgoci i będzie ją stopniowo oddawał korzeniom twojej rośliny.
Zanim jednak pokruszysz korek, aby wrzucić go do doniczki, po wyjęciu z butelki najpierw zawsze dokładnie dezynfekuj go wrzątkiem. Po rozdrobnieniu poszczególne kawałki powinni mieć około 1 - 1,5 cm, aby po zmieszaniu z torfem było jak najbardziej przepuszczalne.
Czytaj również: Ogrodnik zdradza trik na odmłodzenie storczyków. Nie wydasz grosza, a kwiaty wystrzelą
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach