Reklama
Reklama

Chcesz, by storczyk uginał się od kwiatów? Szybko wyjmij to z doniczki

Storczyk to dość kapryśna roślina doniczkowa. Aby obficie kwitł, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki, bo nawet najmniejszy błąd może całkowicie zniszczyć urodę tego pięknego gatunku. Zastanawiasz się, jak dbać o storczyki tak, by dosłownie uginały się od kolorowych kwiatów? Pamiętaj o tych zasadach i przed nadejściem zimy koniecznie wyjmij to z doniczki, a wszystkie sąsiadki będą zazdrościć ci pięknego storczyka.

Storczyki to ulubione kwiaty doniczkowe Polaków. Jeżeli też jesteś ich fanem, to na pewno wiesz, że pochodzą z tropikalnych obszarów Azji, Ameryki Południowej i Środkowej, Australii i Oceanii, gdzie występują naturalnie, porastając drzewa i skały.

W naszym kraju możesz uprawiać je w donicy na parapecie czy stoliku, na którym ta piękna roślina może postać przez długi czas. Jednak, aby storczyk był zdrowy i obficie kwitł, musisz zapewnić mu konkretne warunki do rozwoju. Powinieneś zawsze dbać o niego w ten sposób i, zanim nadejdzie zima wyjąć to z doniczki, a na pewno będzie uginał się od kwiatów. 

Wyjmij to z doniczki, a storczyk obsypie się kwiatami

Być może twoja roślina nie chce kwitnąć, bo popełniasz popularny błąd. Wbrew pozorom, storczyki nie potrzebują żadnego nawożenia w okresie jesienno-zimowym. Ich wymagania pokarmowe są największe wiosną i latem, we wrześniu i październiku stopniowo maleją, a od listopada do marca najlepiej całkowicie wstrzymać się z ich zasilaniem. 

W ten sposób możesz im bardziej zaszkodzić niż pomóc, ponieważ kwiaty przechodzą w stan uśpienia. Nie potrzebują aż tylu składników odżywczych, ponieważ ich nadmiar będzie niepotrzebnie odkładać się w korzeniach. Szybko wyjmij dopiero co wsypany nawóz z doniczki swoich storczyków, aby nie zaszkodzić swoim roślinom. 

Może cię zainteresować: To najlepsza odżywka do storczyków. Większość ludzi ją wylewa

Jak dbać o storczyka jesienią? To kluczowe zasady pielęgnacji

W jesiennej pielęgnacji storczyków mniej znaczy więcej. Korzystając z ostatnich słonecznych dni, postaraj się zapewnić im słoneczne stanowisko. W tym celu najlepiej postaw je na południowej stronie parapetów. Nawożenia powinieneś całkowicie zaprzestać. Skup się za to na zapewnieniu roślinom odpowiednio wilgotnego podłoża. 

Czytaj również: Ogrodnik zdradza sposób na odmłodzenie storczyków. Nie wydasz grosza, a kwiaty wystrzelą

Podlewaj je raz na tydzień lub półtora i nie trzymaj doniczki ze storczykiem w pobliżu gorących kaloryferów (lub zabezpiecz je specjalnymi wkładami), bo suche powietrze może im zaszkodzić. Od czasu do czasu możesz także przetrzeć liście storczyka, aby nie zbierał się na nich kurz. 

Zobacz też:

Po tej odżywce epipremnum zacznie uginać się od nowych liści. Nie wydasz na nią grosza

Ślimaki boją się tego produktu jak ognia. Wystarczy rozsypać go na grządkach

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | nawożenie