Ogrodnik zdradza sekret na odmłodzenie storczyków. Nie wydasz ani grosza, a kwiaty wystrzelą!
Storczyki należą do najczęściej spotykanych kwiatów doniczkowych na parapetach w polskich mieszkaniach. Słyną z niezwykłej urody i nadają wnętrzom niepowtarzalny egzotyczny klimat, jednak są dość kapryśnymi roślinami. Dlatego, jeżeli chcesz, aby twoja orchidea przez długi czas wyglądała pięknie, musisz nauczyć się o nią odpowiednio dbać. Oto skuteczny sposób na odmłodzenie storczyków!
Storczyk to jeden ulubionych kwiatów doniczkowych Polaków. Postawiony na stole, biurku lub parapecie, ekspresowo wprowadza do mieszkania egzotyczny klimat. Jednak uprawiając tę piękną bylinę, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, bo bez ich stosowania twoja roślina szybko zmarnieje.
Przypominamy, jak dbać o storczyka tak, by pięknie kwitł. Podpowiadamy, jakie warunki najlepiej zapewnić roślinie i zdradzamy prosty sposób na odmłodzenie storczyków po przekwitnięciu.
Zanim zaczniesz uprawiać storczyki, koniecznie musisz dowiedzieć się, jakie warunki należy zapewnić tym egzotycznym bylinom. Aby rośliny rosły zdrowo i obficie kwitły, koniecznie przygotuj dla nich przezroczystą doniczkę. Dzięki temu będziesz mógł cały czas obserwować stan korzeni twojego storczyka.
- Podłoże dla storczyka
Do środka doniczki warto wsypać trochę kory sosnowej, a poza nią także z: torfu, mchu torfowca, keramzytu, węgla drzewnego i łupin orzecha kokosowego. Oczywiście podłoże dla storczyka nie musi zawierać wszystkich wymienionych składników. Możesz kupić gotową mieszankę za sklepu ogrodniczego Najważniejsze by ziemia była przepuszczalna.
- Stanowisko dla storczyka
Idealnym stanowiskiem dla storczyka jest miejsce nasłonecznione, ale jednocześnie takie z rozproszonym światłem. Z uwagi na fakt, iż jest to roślina światłolubna, stawianie jej na komodzie czy szafie z dala od okna nie jest najlepszym pomysłem. Idealny dla orchidei powinien okazać się parapet o wystawie wschodniej albo południowo-zachodniej.
Jesienią w naszym klimacie okien nie trzeba specjalnie zasłaniać, jednak latem zaleca się cieniować storczyka na parapecie firmanką po to, by nie uległ on poparzeniu. Zimą na czas wietrzenia domu, roślinę musisz przenieś w miejsce, w którym chłodne powietrze nie zaszkodzi pąkom rośliny. Jeżeli stawiasz storczyka na oknach o wystawie północnej, konieczne może okazać się zimowe doświetlanie rośliny. Oczywiście, jeśli roślina słabo kwitnie, powinieneś zasilać ją nawozem.
- Temperatura i wilgoć
Ogrodnicy często podkreślają, że w uprawie storczyka znaczenie ma również dostosowanie temperatury i poziomu wilgotności powietrza w domu. Orchidee najlepiej rozwijają się w ciepłych pomieszczeniach (mniej więcej 24 stopnie Celsjusza), o wilgotności powietrza utrzymanej na poziomie 60 procent.
- Podlewanie storczyka
Co do zasady, podlewanie storczyka odbywać powinno się wtedy, gdy jego korzenie stają się miękkie, a kora zasuszona. Średnio raz na 10 dni zalecane jest wstawianie rośliny do wody o temperaturze pokojowej. Po takiej kąpieli doniczkę z orchideą wyciągami i pozwalamy na to, by nadmiar płynu odciekł.
Twój storczyk przekwitnął i przyszła pora na jego odmłodzenie? Aby wypuścił kolejne kwiaty, musisz dać mu czas na regenerację. Pielęgnację rośliny zacznij od jej "kąpieli" tak, by pozbawić orchideę resztek podłoża. Gdy umyjesz je silnym strumieniem wody, odstaw roślinę w miejsce, w którym jej korzenie będą mogły wyschnąć.
Przez następne tygodnie funduj kwiatom "post", podlewając storczyka bardzo oszczędnie, ale tak, by skóra na liściach nie zaczęła pękać z braku wilgoci. Po około 7 tygodniach zacznij intensywniejsze podlewanie storczyka i zastosuj nawóz. Takie postępowanie sprawi, że storczyk odmłodzi się i wystrzeli nowymi kwiatami!
Czytaj również: Wykonaj ten zabieg jesienią, a bujnych piwonii wiosną pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach