Reklama
Reklama

Po tej odżywce storczyk obsypie się kwiatami. Wystarczą 3 ząbki i woda

Orchidee są piękne, ale wymagające, a mało który Polak potrafi się nimi zajmować. Jeśli zostaną zaniedbane, nie będą obficie kwitnąć, dlatego musisz mieć świadomość, jak dbać o storczyka w prawidłowy sposób. W pielęgnacji tej rośliny liczy się nie tylko podłoże i stanowisko, ale również odpowiednie podlewanie i nawożenie. Na szczęście na dobrą odżywkę do storczyka wcale nie musisz wydawać wielu pieniędzy. Przygotujesz ją samodzielnie z aromatycznego warzywa, które na pewno masz już w domu.

Orchidee są jednymi z ulubionych roślin doniczkowych Polaków. Ta egzotyczna bylina cieszy się u nas dużą popularnością z uwagi na urodę swoich kolorowych kwiatów, które mogą stanowić naturalną ozdobę każdego wnętrza. Jeśli tylko jest zadbana, wprowadza wyjątkowy klimat do każdego mieszkania. Niestety zdarza się, że storczyki nie chcą obficie kwitnąć nawet pomimo zapewnienia im optymalnych warunków. 

Jeżeli ty również masz taki problem, nie martw się. Kondycję zmarniałej orchidei możesz szybko poprawić, pamiętając o odpowiednim podlewaniu storczyka i dostarczaniu roślinie potrzebnych składników odżywczych. Jeżeli chcesz, by twój kapryśny storczyk znów kwitł jak szalony, zasil go prostą domową odżywką z 3 ząbków popularnego warzywa.

Jak dbać o storczyka tak, by bujnie kwitł? Ważne są podłoże i stanowisko

Podstawą w uprawie orchidei jest zapewnienie roślinie doniczkowej odpowiedniego miejsca - jasnego, ale o rozproszonym świetle tak, by promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na kwiaty. Idealne stanowisko dla storczyka to parapet wschodni, albo południowo-wschodni. 

Jeżeli chodzi o ziemię, to podłoże dla storczyka różni się od innych roślin doniczkowych. Zwykła gleba na pewno dobrze się nie sprawdzi. Zamiast niej warto umieścić orchideę w torfie zmieszanym np. z korą jodły, włóknami kokosowymi, perlitem, granulatem korkowym, suszonymi korzeniami paproci czy kamieniami. 

Na pewno wiesz, jak podlewać storczyka? Orchidea sama daje ci znaki

Na pewno nieraz zastanawiałeś się, dlaczego storczyki sprzedawane są w bezbarwnych doniczkach. Okazuje się, że to nie przypadek. Chodzi o to, aby widoczne były ich korzenie, poprzez które orchidee wysyłają sygnał, że potrzebują wody. Kiedy roślina czuje się odpowiednio nawodniona, jej korzenie są zielone, a gdy storczyka trzeba podlać - stają się jasne, niemalże srebrne.

Gdy nadejdzie czas podlewania storczyka, roślinę zawsze podlewaj deszczówką, albo przegotowaną wodą, która odstała przez kilka godzin jasnym miejscu. 

Może cię zainteresować: Podlej tym storczyka, a wybuchnie nowymi kwiatami. Lepszej domowej odżywki nie znajdziesz

Sprawdź przepis na domową odżywkę do storczyka. Zalej 3 ząbki, a orchidea zakwitnie jak szalona

Orchidee możesz nawozić w okresie jego wegetacji - od kwietnia do września. Niekoniecznie musisz jednak wykorzystywać do tego drogie preparaty do sklepu. Genialną domową odżywkę do storczyka przygotujesz, zagotowując 3 sprasowane ząbki czosnku w 1 litrze wody, którą musisz pozostawić do stygnięcia pod przykryciem na dobę. Preparat może  być przechowywany przez maksymalnie 2 dni.

Takim wywarem możesz podlać storczyka, ale specjaliści twierdzą, że bezpieczniejsze od wlewania wywaru z czosnku do doniczki orchidei jest moczenie storczyka w wywarze przez 20-30 minut. Wystarczy robić to raz w miesiącu, a po dwóch zabiegach powinieneś zobaczyć efekty. Możesz również wypróbować odżywkę do storczyka z pomidora. 

Zobacz też:

Tego nie sadź przy pomidorach, bo nie doczekasz się obfitych plonów

Liście borówki żółkną. Działaj szybko, a zdążysz ją uratować

Mało kto pamięta o tym zabiegu. To dzięki niemu pomidory mają obfite plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe