Reklama
Reklama

Podlej tym storczyka, a wybuchnie nowymi kwiatami. Lepszej darmowej odżywki nie znajdziesz

Samo polewanie to zbyt mało, aby pobudzić storczyka do kwitnienia. To piękne, ale dość wymagające kwiaty doniczkowe, dlatego musimy im regularnie dostarczać niezbędnych składników pokarmowych. Na szczęście w tym celu wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na drogie nawozy do storczyka w sklepie ogrodniczym. Wystarczy przygotować prostą domową odżywkę z dwóch składników, po której storczyki zakwitną jak szalone.

Storczyki to egzotyczne kwiaty doniczkowe, które zachwycają urodą swych pięknych kolorowych kwiatów. Niestety zdarza się, że rośliny nie chcą obficie kwitnąć nawet pomimo tego, że zapewniliśmy im pozornie idealne warunki. 

Gdy stanowisko, podłoże i temperatura w pomieszczeniu, w którym trzymamy kwiaty, są dla nich optymalne i nie zapominamy regularnie podlewać naszego storczyka, za słabą kondycję roślin odpowiedzialne mogą być również choroby lub ataki szkodników. 

Jeżeli jednak mamy pewność, że nasze rośliny są zdrowe, to przyczyną słabego kwitnienia storczyka najprawdopodobniej jest niedobór składników pokarmowych. 

Nawożenie strorczyka. Dlaczego trzeba o nim pamiętać?

Storczyki to rośliny pochodzące z wilgotnych lasów tropikalnych. Naturalnie porastają obszary, w których mogą czerpać niezbędne składniki odżywcze z wody deszczowej spływającej po korze pobliskich im drzew. 

Powinniśmy wiedzięc, że zwykłe H2O nie dostarczy kwiatom doniczkowym wszelkich niezbędnych minerałów, a storczykom do obfitego kwitnienia potrzebne są zwłaszcza trzy:

  • Azot - odżywia i wzmacnia roślinę, pobudzając ją do wytwarzania i wzrostu liści. Pozwala także zachować im soczyście zielony kolor.
  • Fosfor - wzmacnia korzenie storczyka i pobudza roślinę do zawiązywania nowych pąków kwiatowych. 
  • Potas - pobudza stoczyka do wzrostu, przedłuża jego kwitnienie i pozytywnie wpływa na jego jakość. 

Brak powyższych składników może zahamować rozwój pędów kwiatostanowych lub przyczynić się do zasychania tych, które zdążyły już pojawić się, ale nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Natomiast, jeśli będziemy zasilać kwiaty doniczkowe odpowiednimi nawozami, nasze storczyki zawsze będą w dobrej kondycji. Nie wykluczone, że zakwitną nawet kilkukrotnie w ciągu jednego roku.

Domowy nawóz do storczyków. Po tej ryżowej odżywce wybuchnie nowymi kwiatami

Za specjalne preparaty do podlewania storczyków w sklepach zapłacimy średnio około 10-30 złotych. I może na pierwszy rzut oka nie jest to wygórowana cena, ale po co wydawać pieniądze, skoro odżywkę, która pobudzi rośliny do kwitnienia, możemy mieć całkowicie za darmo

Aby przygotować domowy nawóz do storczyków na bazie ryżu, potrzebne jest nam tylko kilka minut wolnego czasu. Do miski musimy wsypać 5 łyżek ryżu i zalać go 500 ml wody o temperaturze pokojowej. Naczynie powinniśmy odstawić na godzinę, a później tradycyjnie odcedzamy ryż przez sitko. 

Wodę ryżową, która zawiera m.in. cenny dla kwiatów: fosfor, potas czy magnez wykorzystujemy do podlewania storczyków minimum raz na 2 tygodnie, aby pobudzić rośliny do obfitego kwitnienia. 

Zobacz też:

Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | kwiaty