Reklama
Reklama

Wykonaj ten zabieg jesienią, a bujnych piwonii wiosną pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki

Piwonie są jednymi z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Jeżeli ty również uprawiasz te rośliny na swojej działce, jesienią nie możesz zapomnieć o wykonaniu jednego, ważnego zabiegu, który zagwarantuje im zdrowe i obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Zrób to jeszcze w tym miesiącu, a piwonie wiosną na pewno obsypią się bujnymi kwiatami!

Piwonie to przepiękne kolorowe byliny, które przywędrowały do Europy z Japonii oraz Chin, gdzie do dziś uznawane są za symbol szczęścia, dostatku i pomyślności. W polskich ogrodach spotykane są dziś bardzo często, jednak nie na każdej działce kwitną zdrowo i bujnie. Przyczyną złej kondycji roślin często są błędy w pielęgnacji, m.in. nieprawidłowe przycinanie piwonii jesienią

Jedni zupełnie o nim zapominają, a drudzy wykonują ten zabieg nieprawidłowo. Dlatego koniecznie sprawdź, jak przycinać piwonie przed nadejściem pierwszych przymrozków tak, aby na przełomie maja i czerwca wszystkie sąsiadki pozazdrościły ci okazałych pachnących kwiatów. 

Dlaczego jesienne cięcie piwonii jest tak ważne?

Jesienne cięcie piwonii przyniesie ci wiele korzyści. Pozbywając się zeschniętych łodyg i liści, zmniejszysz ryzyko występowania szkodników i chorób roślin. Odmłodzisz i odciążysz bylinę na zimę i ograniczysz rozprzestrzenianie się patogenów, które, zimując na roślinach, mogłyby stanowić dla nich zagrożenie wiosną.  

Poza tym dobrze przycięte piwonie będą silniejsze. Kondycja pędów będzie lepsza, a to na pewno zaowocuje obfitym kwitnieniem za kilka miesięcy. 

Kiedy przycinać piwonie jesienią? Nie warto zwlekać

Jeśli chodzi o termin, to jesienne cięcie piwonii najlepiej przeprowadzić jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Idealnie, jeżeli zdecydujesz się na to pod sam koniec września lub w pierwszej połowie października. 

Przy sprzyjającej pogodzie możesz się za to zabrać nawet w listopadzie, ale matka natura bywa nieprzewidywalna, więc nie warto zwlekać. Tym bardziej że zbyt późne wykonanie tego zabiegu może uszkodzić roślinę. 

Sprawdź również: Masz piwonie w ogrodzie? Koniecznie pilnuj tego terminu, aby wiosną cieszyć się obfitym kwitnieniem

Jak przycinać piwonie jesienią? Kluczowa jest technika

Wiesz już, jaki jest najlepszy termin na jesienne przycinanie piwonii. Dla powodzenia tego zabiegu kluczowa jest jednak technika skracania pędów. Zanim zabierzesz się za samo cięcie, przygotuj ostry sekator i upewnij się, że jest on czysty po to, aby uniknąć przenoszenia chorób z innych roślin ogrodowych. 

Nożyce ogrodowe umieść na łodydze poniżej liści. Tnij nisko nad ziemią tak, aby piwonia wystawała na kilka centymetrów z gruntu. Dzięki temu wiosną pędy urosną silniejsze i będą wypuszczać więcej pąków kwiatowych. Pozbądź się zeschniętych liści piwonii i powyrywaj chwasty, a następnie wzmocnij bylinę nawozem wieloskładnikowym, aby ułatwić jej przygotowanie się do zimy. 

Więcej na ten temat: Piwonie marnie kwitną? Zmień jedną rzecz, a za rok obsypią się morzem kwiatów

Jak wykorzystać odpady po cięciu piwonii? Nie nadają się na kompost

Odpadów po cięciu piwonii raczej nie wykorzystasz ponownie. Pamiętaj, że usunięte pędy mogą przechowywać patogeny. Dlatego najlepiej po prostu wyrzuć je do śmieci, bo kompostowane i pozostawione na glebie stwarzają ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych chorób. 

Czytaj również: Po tej odżywce storczyk obsypie się kwiatami. Wystarczą 3 ząbki i woda

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | przycinanie roślin | uprawa roślin