Reklama
Reklama

Piwonie marnie kwitną? Zmień jedną rzecz, a za rok obsypią się morzem kwiatów

Piwonia jest byliną o okazałych i pięknie pachnących kwiatach. Jej uprawa w ogrodzie nie jest skomplikowana, jednak dość często zdarza się, że początkujący ogrodnicy popełniają błędy, przez które rośliny nie chcą zakwitać. Powodów, dlaczego piwonie nie kwitną, może być kilka, jednak najczęściej problemem jest miejsce, w którym zostały posadzone.

Największym atutem piwonii ogrodowych są ich kolorowe kwiaty o kulistym pokroju, które zaczynają kwitnąć na przełomie maja i czerwca. W zależności od odmiany mogą być one białe, różowe, czerwone, żółte, a nawet ciemnoczerwone czy purpurowe. Z uwagi na widowiskowy wygląd i wyrafinowany zapach rośliny mogą stanowić najpiękniejszą naturalną ozdobę każdej posesji. 

Na działce warto je posadzić, tym bardziej że uprawa piwonii nie jest trudna. Musimy jedynie wystrzegać się kilku błędów początkujących ogrodników, przez które bylina często nie zakwita. Wyjaśniamy, dlaczego piwonie nie kwitną i jak o nie dbać tak, by zawsze prezentowały się widowiskowo. 

Dlaczego piwonie nie kwitną? Powodów może być kilka

Powodów, dlaczego piwonie nie kwitną, może być wiele. Winne mogą szkodniki m.in. nicienie oraz mszyce, choroby roślin, takie jak: szara pleśń czy plamistość liści, a nawet zbyt intensywne przycinanie pędów krzewu

Rośliny są także słabe, gdy zapominamy dostarczać im składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie nawozów do piwonii. Nie muszą to być drogie środki. Już samo stosowanie np. z fusów do kawy powinno sprawić, że piwonie będą kwitły jak szalone

Jak sadzić piwonie tak, by obficie kwitły?

Jeżeli jednak dbamy o nasze rośliny, problem słabego kwitnienia piwonii może leżeć u podstaw. Być może jest nim sadzenie tych roślin na nieodpowiednim podłożu i stanowisku. Wówczas trudniej jest im się rozrosnąć i wytworzyć obfite pąki kwiatowych. W takiej sytuacji warto przesadzić piwonie jeszcze we wrześniu. Z tym zabiegiem nie warto zwlekać, bo później rośliny mogą przemarznąć. 

  • Jak sadzić piwonie tak, by rosły zdrowe i obficie kwitły

Sadząc piwonie, nie powinniśmy umieszczać ich zbyt głęboko w glebie. Ogrodnicy najczęściej zalecają, aby umieszczać je w gruncie tak, by kłącza znajdowały się 4-5 cm pod powierzchnią. 

Jeżeli zależy nam na kwitnieniu wiosną, za sadzenie zabieramy się nie później niż w sierpniu albo we wrześniu. I pamiętamy o tym, że piwonie najczęściej potrzebują około 2 lat, aby zdążyć dobrze się ukorzenić i dopiero po tym okresie zaczynają kwitnąć. 

  • Jakie stanowisko dla piwonii jest idealne?

Stanowisko dla piwonii powinno być jasne i dobrze nasłonecznione. Zawsze powinniśmy sadzić lub przesadzać je w miejsce, w które promienie słoneczne docierają przez minimum 6 godzin w ciągu dnia. 

  • Jaka ziemia dla piwonii sprawdza się najlepiej?

Ziemia dla piwonii musi zawierać dużo próchnicy. Zalecany odczyn pH gleby dla tych roślin wynosi od 5-6. Powinniśmy także zadbać o drenaż, w wykopanym dole umieszczając około 10 cm warstwę kamieni po to, by zapewnić prawidłowy przepływ wody. Na górę wysypujemy ziemię z kompostem i dopiero wtedy sadzimy cebulki.

Jak dbać o piwonie w ogrodzie? O tym również musisz pamiętać

Dla obfitego kwitnienia piwonia wymaga także odpowiedniego podlewania. Ziemia wokół niej musi być stale wilgotna, jednak nieprzemoczona. Rośliny zaleca się podlewać umiarkowanie wczesnym rankiem, 1-2 razy w tygodniu. 

Poza tym piwonię powinniśmy regularnie podcinać (niezbyt mocno tak, by nie zużyła energii potrzebnej do wytwarzania nowych pędów i liści). Aby przygotować piwonię do zimy, ściółkujemy glebę wokół roślin korą lub sianem. Dzięki temu nie przemarzną.

Zobacz też:

Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie

Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie

Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | pielęgnacja roślin | kwiaty