Reklama
Reklama

Odżyw kwiaty po zimie. Zamiast wyrzucać, przygotuj z nich nawóz do roślin doniczkowych

Po zimie rośliny doniczkowe zazwyczaj są w gorszej kondycji. Dzieje się tak ze względu na suche powietrze, przeciągi, a także krótkie dni bez wystarczającej ilości słońca. Właśnie dlatego warto odżywić kwiaty. Możesz przygotować odżywkę z produktów, które lądują w koszu. Sprawdź prosty przepis na odżywczy nawóz.

Wczesną wiosną warto zasilić rośliny doniczkowe witaminami i minerałami. Przepis na odżywkę, który przedstawimy, możesz zastosować także na nowo posadzone kwiaty na tarasie czy balkonie. Bądź zero waste i wykorzystaj odpady

Nawożenie roślin doniczkowych po zimie

Nawożenie to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych roślin. Jest on konieczny, ponieważ z czasem gleba się wyjaławia, a kwiaty nie mają odpowiedniej ilości składników odżywczych. W trakcie zimy są dodatkowo osłabianie niekorzystnymi warunkami tj. suche powietrze i zmiany temperatur podczas wietrzenia mieszkania. 

Po zimie należy zatem zasilić rośliny doniczkowe nawozem zawierającym azot, fosfor, potas, magnez i witaminy np. te z grupy B. Właśnie dlatego warto samodzielnie przygotować odżywkę, która będzie miała ważne składniki dla wzrostu kwiatów

Odżywka z odpadów do roślin doniczkowych

Odżywkę do roślin doniczkowych robimy z produktów, które wyrzucamy do kosza. Chodzi konkretnie o resztki owoców i warzyw. Pamiętajmy jednak, aby nie były spleśniały czy nadgnite. 

Do przygotowania nawozu z opadów możemy użyć kawałków bananów, winogron, jabłek, gruszek, marchewek, awokado, pomidorów, brokułów. Oprócz tego musimy przygotować także cukier lub melasę.

Przepis na odżywkę z resztek owoców i warzyw

Na początek należy umieścić pokrojone owoce oraz warzywa w litrowym słoiku. Następnie zasypujemy je cukrem (na 1 kg odpadów przypada 1 kg cukru). Następnie całość zalewamy wodą o temperaturze pokojowej. 

Aby przyspieszyć proces fermentacji, przykrywamy słoik ściereczką lub gazą. Naczynie stawiamy na 2 tygodnie w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej poza domem, do garażu czy piwnicy. 

Po 2 tygodniach przelewamy nawóz do mniejszych butelek, na 3/4 ich wysokości, przykrywamy je pokrywką i odstawiamy na kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie zakręcamy butelki i wstawiamy do lodówki. 

Przed zasileniem kwiatów doniczkowych należy rozcieńczyć nawóz z wodą w proporcji 1:10. Odżywkę z opadów można stosować przez cały rok, bardzo szybko poprawia kondycję kwiatów. 

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin