Przynieś ze spaceru do lasu i rozłóż wokół grządek. Ślimaki ich nienawidzą
Ślimaki potrafią zniszczyć nasze rośliny i wpłynąć negatywnie na plony. Wobec tego stale szukamy sposobów, aby odstraszyć je z naszego ogródka. Okazuje się, że niezwykle skuteczne jest rozłożenie liści pewnej rośliny, która skutecznie zniechęci ślimaki do odwiedzania naszych grządek. Sprawdź, czego użyć, aby odstraszyć szkodniki.
Ślimaki są jednym z najczęstszych problemów, jakie napotykamy w ogrodzie. Szczególnie o tej porze roku, gdy jest ciepło i wilgotno. Jednak nie każdy chce stosować chemiczne środki, aby pozbyć się tych szkodników. Wtedy to wystarczy sięgnąć po liście paproci, które skutecznie odstraszą ślimaki.
Do najczęściej spotykanych paproci w Polsce zaliczamy nerecznicą samczą, języcznik zwyczajny oraz pióropusznik strusi. Jednak mało kto wie, że liście tych popularnych roślin mogą ocalić nasz ogród, ponieważ skutecznie odstraszają ślimaki.
Wynika to głównie z tekstury liści paproci. Są one szorstkie i włókniste, co przyczynia się do tego, że ślimaki mają trudność z poruszaniem się po nich. Szkodniki te preferują gładkie oraz wilgotne powierzchnie, dzięki czemu struktura liści działa jako bariera fizyczna, co pozwala zniechęcić je do przemieszczania się w tym miejscu.
Czytaj również: Zmieszaj z wodą i spryskaj kostkę brukową. Szybko usuniesz chwasty
Co więcej, paprocie zawierają związki chemiczne, takie jak saponiny i taniny, które pomagają skutecznie odstraszyć ślimaki, ponieważ taniny mają właściwości ściągające, co wpływa na skórę ślimaków. Natomiast saponiny znane są ze swoich właściwości toksycznych dla wielu bezkręgowców.
Pamiętajmy jednak, wybierając się do lasu, że niektóre odmiany paproci są pod ochroną. Na szczęście nerecznicę samczą można swobodnie zbierać, o ile nie znajduje się na terenie parków narodowych, obszarów chronionego krajobrazu czy rezerwatów przyrody. To samo dotyczy pióropusznika strusiego. Natomiast języcznik zwyczajny objęty jest ścisłą ochroną na terenie całego kraju
Chcąc skutecznie wykorzystać liście paproci, aby pozbyć się ślimaków, musimy prawidłowo wykonać ściółkę. W tym celu należy rozłożyć liście równomiernie, tworząc warstwę o grubości około 5-10 cm.
Oprócz tego musimy pamiętać, by regularnie uzupełniać ściółkę z paproci, zwłaszcza jeśli mocniej padał deszcz, który mógł zmyć liście. Dodatkowo w miarę rozkładu liści, powinniśmy dokładać nowe warstwy, które pozwolą skutecznie odstraszać ślimaki.
Ściółkowanie liśćmi paproci ma swoje zalety i wady. Wśród pozytywnych aspektów, które przynosi, jest nie tylko odstraszanie ślimaków, ale także utrzymanie wilgoci w glebie, co pomaga roślinom przetrwać susze.
Co więcej, rozkładające się liście paproci wzbogacają glebę w materię organiczną, dzięki czemu poprawiają żyzność ziemi oraz strukturę. Jednak ściółkowanie liśćmi paproci ma też wady, ponieważ zdarza się, że rozkładające się liście mogą przyczyniać się do rozwoju grzybów oraz innych patogenów. Na szczęście możemy temu łatwo zaradzić, regularnie przeglądając i usuwając zainfekowane liście.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz