Reklama
Reklama

Liście paprotki żółkną? Koniecznie wrzuć to do doniczki

Paprocie doniczkowe często goszczą w naszych domach, z uwagi na estetyczny wygląd i ogólną łatwość w uprawie. Mają jednak specyficzne wymagania, a zimą ich stan może się pogorszyć. Można jednak szybko poprawić ich kondycję i wygląd, wykorzystując zużyte herbaciane fusy. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Zima jest trudnym okresem dla wielu roślin — nie tylko tych znajdujących się na zewnątrz, ale także tych zimujących w domach czy mieszkaniach. W sezonie grzewczym znacznie obniża się wilgotność powietrza, przez co końcówki liści mogą schnąć, a pędy żółknąć i opadać. Roślinom szkodzi też bliskość kaloryfera, ewentualne przeciągi i niedobór światła. 

W takich warunkach pogarsza się między innymi stan uprawianych w domach paprotek. Na szczęście istnieje sposób na poprawę ich wyglądu. Wystarczy sięgnąć do imbryczka z herbatą.

Paprocie doniczkowe — uprawa i wymagania. Jak o nie dbać?

Paprocie doniczkowe rewelacyjnie oczyszczają powietrze i posiadają zdolność jego nawilżania. W dodatku wspaniale się prezentują — o ile tylko są zdrowe. To rośliny poszyć leśnych, wymagające w związku z tym rozproszonego światła. Zwykle dobrze rosną w temperaturze pokojowej, jednak nie lubią przeciągów i nie można ich ustawiać przy źródłach ciepła, takich jak kaloryfer.

Paprotki powinny być regularnie podlewane, ale nie można ich przelewać. Podłoże, w którym rosną, powinno być wilgotne, ale nie może być mokre. Rośliny te wymagają także dość wilgotnego powietrza. Jeśli jego wilgotność w domu wynosi poniżej 50%, warto zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz.

Zimą stan paproci doniczkowych może się pogorszyć. Warto wówczas zastosować fusy z herbaty lub zużyte torebki po herbacie, by poprawić stan roślin. To często wykorzystywany składnik domowych odżywek, uwielbiany zwłaszcza przez paprotki i skrzydłokwiaty.

Czytaj też: Możesz posadzić na balkonie nawet zimą. Przetrwają największe mrozy 

Domowa odżywka do roślin doniczkowych. Tak poprawisz stan paproci

Herbata może zostać użyta jako odżywka do paprotek doniczkowych. Dzięki niej liście przestaną żółknąć, a pędy się podniosą. Produkt może zostać wykorzystany na kilka różnych sposobów:

  • zużyte torebki z herbaty mogą trafić na dno doniczki przy przesadzaniu rośliny,
  • fusy z herbaty można zmieszać z podłożem, w którym paproć jest uprawiana (muszą być jednak zupełnie suche),
  • herbata bez cukru może być wykorzystywana jako nawóz,
  • odżywką z herbacianych fusów można spryskiwać paprocie, wykorzystując butelkę z atomizerem lub podlewać nią rośliny.

By przygotować wspomnianą odżywkę, wystarczy zalać dwie zużyte torebki herbaty litrem wody i odczekać kilka godzin. Powstałym wywarem możemy podlewać rośliny co dwa tygodnie. Domowy nawóz wzmacniający możemy też przygotować na bazie zużytych fusów po sypkiej herbacie.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie