Reklama
Reklama

Możesz posadzić na balkonie nawet zimą. Przetrwają największe mrozy

Jeśli chcesz, by twój balkon wyglądał efektownie nawet zimą, ustaw na nim doniczki z odpowiednimi roślinami. Sporo gatunków cechuje się dużą mrozoodpornością i pięknie się prezentuje nawet w czasie dużych chłodów. Zobacz, co sprawdzi się najlepiej.

Zima dla większości roślin jest trudnym okresem. Tylko nieliczne z nich kwitną — większość przechodzi w stan spoczynku i prezentuje się niezbyt ładnie. Balkony, które wiosną i latem cieszyły oko, stają się więc smutne i wyglądają na zaniedbane.

Tymczasem istnieją rośliny, które są dość odporne, by wytrzymać mrozy i sprawią, że tarasy będą estetyczne i miłe dla oczu. Co posadzić na balkonie, by jesienią i zimą prezentował się zachęcająco? Podpowiadamy.

Drzewka karłowate i trawy ozdobne — rośliny na zimowy balkon

Kiedy pogoda się pogarsza, a temperatura spada, większość osób wnosi delikatne rośliny balkonowe do mieszkania. Niektóre gatunki nie są bowiem w stanie przetrwać mrozów i opadów śniegu — powinny trafić do środka jeszcze przed nimi.

Są jednak i takie, które z powodzeniem mogą pozostać na zewnątrz, dodając balkonom i tarasom uroku. Wśród nich warto wymienić różnego rodzaju drzewka karłowate, jak laurowiśnia czy bukszpan wieczniezielony. Idealną dekoracją zimowego balkonu będą też trawy ozdobne, w tym rozplenica japońska i kostrzewy.

W aranżacji zimowego balkonu warto wykorzystać również:

  • Pieris japoński (Pieris japonica),
  • Kiścień (Leucothoe),
  • Pięciornik krzewiasty (Dasiphora fruticosa).

Niezwykle barwną rośliną, która przyciąga spojrzenia i cieszy oczy, jest trzmielina oskrzydlona, znana też jako krzew płonący. Ma ciemnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na czerwono. Zimą na pędach pojawiają się też charakterystyczne płytki korkowe (skrzydełka).

Czytaj też: Ten apteczny produkt to najlepsza odżywka do roślin doniczkowych. Kupisz za kilka złotych 

Kwiaty na zimowy taras. Jakie gatunki wybrać?

Zimowy balkon nie musi być wcale pozbawiony kwiatów. Wystarczy udekorować go gatunkami roślin, które poradzą sobie nawet w trudnych warunkach pogodowych. Do takich roślin należą między innymi wrzosy i chryzantemy. Pięknym, a przy tym dość odpornym gatunkiem jest też goździk alpejski. Doskonale znosi niskie temperatury, więc może być z powodzeniem uprawiany na balkonach czy tarasach. 

Zobacz też:

Po tej odżywce epipremnum zacznie uginać się od nowych liści. Nie wydasz na nią grosza

Ślimaki boją się tego produktu jak ognia. Wystarczy rozsypać go na grządkach

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe