Reklama
Reklama

Ten apteczny produkt to najlepsza odżywka do roślin doniczkowych. Kupisz za kilka złotych

Rośliny doniczkowe powinny być ozdobą domu, jednak czasem ich stan niespodziewanie się pogarsza przez niewłaściwą pielęgnację czy atak szkodników. Na szczęście niektóre produkty z apteki, które pomagają ludziom w powrocie do zdrowia, mogą pozytywnie wpłynąć również na stan roślin. Jak przygotować dla nich wzmacniające odżywki?

Rośliny doniczkowe mają za zadanie podnosić estetykę wnętrza, a także czynić przestrzeń zdrowszą — pobierają bowiem z powietrza dwutlenek węgla i produkują tlen. Wiele roślin — jak aloes, sansewieria czy skrzydłokwiat — rewelacyjnie oczyszczają też powietrze z toksyn. Żeby jednak cieszyć się ich pięknym wyglądem i działaniem, trzeba odpowiednio o nie zadbać i z troską odżywiać je, jeśli ich stan się pogorszy. Mogą w tym pomóc popularne produkty z apteki, które ludzie stosują na własne dolegliwości. Jak odżywić rośliny doniczkowe?

Domowe odżywki do roślin doniczkowych. Użyj produktów z apteki

Do przygotowania domowych odżywek do roślin doniczkowych możemy użyć na przykład fusów z kawy czy herbaty, ale też wielu innych produktów, jak skórki z banana czy skorupek jaj. Nie wszyscy wiedzą, że fantastyczne rezultaty można uzyskać, używając także produktów z apteki, które stosujemy w leczeniu różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub przeciwbólowo.

Rośliny doniczkowe również mogą skorzystać z ich właściwości. To sposób na poprawę ich stanu, gdy się pogorszył lub gdy zostały zaatakowane przez szkodniki. Najskuteczniejsza może okazać się sól Epsom, ale też węgiel aktywny oraz witamina C.

Czytaj też: Wysusz, zmiel i wsyp do doniczki. To najlepszy nawóz do roślin za kilka złotych 

Jak używać soli Epsom i węgla aktywnego? Tak przygotujesz odżywki

Sól Epsom może pomóc roślinom doniczkowym dzięki dużej zawartości magnezu i innych minerałów, które poprawią stan podłoża. By wykonać z niej odżywkę, wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli w litrze przegotowanej lub odstanej wody. Otrzymany w ten sposób roztwór idealnie nadaje się do spryskiwania roślin i zabezpieczania ich przed wełnowcami, mącznikami czy przędziorkami. Wiosną i latem oprysk należy wykonywać raz na 2 tygodnie, a zimą raz w miesiącu.

Do pielęgnacji roślin doniczkowych można wykorzystać również węgiel aktywny. Przygotowanie z niego odżywki jest bardzo proste i można to zrobić na dwa sposoby. Możemy rozpuścić tabletkę w odstanej, przegotowanej wodzie o temperaturze pokojowej i takim roztworem podlewać rośliny. Możemy również rozgnieść tabletkę, proszek zmieszać z wierzchnią warstwą gleby w doniczce, a następnie podlać roślinę jak zwykle. Większe okazy warto zasilić dwiema tabletkami, podczas gdy dla mniejszych wystarczy przeznaczyć po jednej.

Kwitnące rośliny doniczkowe można też zasilić odżywką przygotowaną na bazie witaminy C. Pobudzi je ona do kwitnienia, poprawi ich odporność i będzie stymulować procesy fotosyntezy. Pamiętajmy tylko, że sprawdzi się w przypadku roślin preferujących kwaśny odczyn gleby. Jak przygotować odżywkę do roślin z witaminy C? Wystarczy rozpuścić jedną tabletkę musującej witaminy C (1000 mg) w litrze wody. Po dokładnym wymieszaniu odżywka jest gotowa do użycia. Stosujmy ją jednak nie częściej niż raz w miesiącu, gdyż rośliny magazynują kwas askorbinowy.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin