Reklama
Reklama

Zaparz i stosuj zamiast wody. Paprotka odżyje i wypuści nowe liście

Paprotka domowa to popularna roślina doniczkowa, która może być prawdziwą ozdobą wnętrza, jeśli tylko właściwie o nią zadbamy. Wówczas silnie się rozrośnie, dekorując przestrzeń intensywnie zielonymi liśćmi. Nawet jeśli zmarnieje, można łatwo poprawić jej kondycję, stosując popularny napar. Jaki i jak go używać?

Paprotka to popularna roślina z rodziny paprotkowatych. Wyróżnia się kilka tysięcy gatunków paproci, a ich cechą charakterystyczną są długie, zielone liście, ułożone gęsto na pojedynczych łodygach. Wiele gatunków uprawianych jest w domach jako rośliny ozdobne. Większość z nich ma podobne wymagania, które warto poznać, by zapewnić im należyte warunki do rozwoju. Warto też odżywiać paprotki pewnym popularnym napojem. Jak to zrobić?

Podlej paprotkę herbatą. Napar uratuje słabą roślinę

Jeśli paprotka z jakiegoś powodu zmizerniała, warto odżywić ją czarną herbatą. Musi to być jednak odpowiedni napar — gorzki i niearomatyzowany. Powinien być też niezbyt mocny i oczywiście podany roślinie dopiero po wystygnięciu. Nie może zawierać żadnych dodatków. Do jego wykonania można użyć zarówno herbaty w torebkach, jak i przeznaczonych do zaparzania fusów. Jak go stosować? Wystarczy jedna szklanka na każdą doniczkę.

Aby poprawić kondycję zmarniałej rośliny, warto stosować herbaciany napar raz w tygodniu. Jeśli z kolei paprotka domowa jest w dobrej kondycji, lecz herbatę pragniemy zastosować profilaktycznie, wystarczy podlewać nią roślinę raz na dwa tygodnie. Gorzka, czarna herbata może zastąpić wodę podczas podlewania roślin. Zasilajmy nią paprotkę wymiennie z wodą, w czasie co drugiego podlewania. 

Czytaj też: Po obiedzie wlej to do doniczki. Fikus osiągnie szczytową formę i wystrzeli liśćmi 

Uprawa paprotki domowej. Jak o nią zadbać?

Podlewanie paprotek domowych herbatą może poprawić ich stan, ponieważ napar ten zawiera garbniki, flawonoidy i taniny. Pomagają wzmocnić odporność roślin, a także pobudzają je do wzrostu. Herbata wzmacnia też korzenie roślin i sprawia, że zieleń liści paproci staje się intensywniejsza.

Żeby jednak paprotka domowa ładnie się prezentowała, musimy jej zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. Rośliny te lubią światło rozproszone, a więc idealne będzie dla nich półcieniste stanowisko. Podłoże powinno być zaś stale wilgotne, ale nie może być mokre. Warto zraszać rośliny, gdyż nie lubią one zbyt suchego powietrza. Odpowiednia będzie dla nich umiarkowana temperatura i często wietrzone pomieszczenie. Trzeba to jednak robić ostrożnie lub ustawić paprotkę w zacisznym miejscu, gdyż roślina ta nie lubi przeciągów. 

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin