Reklama
Reklama

Posadź w ogrodzie najpiękniejszy krzew. Żylistek zrobi większe wrażenie niż zwykłe hortensje

Żylistek obficie kwitnie, a jego pielęgnacja nie jest trudna. Posadź go w swoim ogrodzie, zamiast tradycyjnych hortensji i tui, a na pewno nie pożałujesz. Na widok pędów uginających się od bujnych kwiatów wszystkie sąsiadki zzielenieją z zazdrości. Musisz jednak wiedzieć, jak dbać o ten ozdobny krzew tak, by zachwycał urodą przez cały rok.

Krzewy ogrodowe, które mogą stanowić ozdobę twojej działki to nie tylko tradycyjne hortensje i oklepane tuje, które Polacy często wybierają na żywopłoty. Możesz postawić również na uprawę cisu albo posadzić u siebie oryginalniejszą roślinę. 

Jeśli chcesz zrobić wrażenie na wszystkich sąsiadach, koniecznie zacznij uprawiać żylistek (Deutzia). To piękny ozdobny i wytrzymały gatunek krzewu z rodziny hortensjowatych, który w naszym kraju nie cieszy się dużą popularnością, a szkoda, bo zachwyca urodą swych białych, lub różowych kwiatów. Jego uprawa nie jest trudna, wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Żylistek to jeden z najpiękniejszych krzewów. Takie warunki musisz mu zapewnić

Żylistek jest krzewem, który osiąga wysokość od 0,5 do 3 metrów. Ma sztywne, proste, ale rozgałęzione pędy, pokryte subtelną, brązową korowiną, a jego ciemnozielone liście są dość duże, jajowate i pokryte delikatnymi włoskami. 

Największą zaletą rośliny są jednak wspomniane już, kolorowe kwiaty o dzwonkowatym lub gwiazdkowatym kształcie (wyróżniamy kilka odmian m.in. żylistek szorski, mieszańcowaty, różowy i wysmukły).

Aby gatunek zachwycał swym pięknem, musisz jednak zapewnić mu odpowiednie warunki. Jeśli masz wybór, posadź go w wilgotnym miejscu, gdzie gleba jest próchnicza i przewiewna. Jeżeli natomiast chodzi o stanowisko, nie jest to roślina szczególnie wybredna. Żylistek odnajdzie się zarówno na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym.

Może cię zainteresować: Powojniki pokryją ogród kolorowym dywanem. Wystarczy pamiętać o tym zabiegu

Jeśli zapomnisz o podlewaniu żylistka, krzew szybko zmarnieje

Jest jedna czynność, którą musisz wykonywać regularnie, jeśli chcesz mieć w ogrodzie pięknego żylistka. Chodzi oczywiście o podlewanie, ponieważ jest to roślina wrażliwa na przesuszenie. Jeżeli nie będziesz jej nawadniać w okresach bezdeszczowych, liście krzewu zaczną szybko więdnąć. 

Czytaj również: Nie wyrzucaj, tylko zakop pod krzakami róży. Będą uginać się pod ciężarem kwiatów

Pamiętaj o tym przy o uprawie żylistka. Pościnaj go, a będzie zachwycać urodą

Wielu początkujących ogrodników zapomina również o przycinaniu żylistka, a to błąd, przez który ozdobny krzew często wygląda marnie. Pędy tej rośliny powinieneś skracać nawet każdego roku, zaraz po kwitnieniu. Pod koniec sezonu nie zapomnij skrócić ich o połowę, w kolejnych latach gałęzie będą uginać się od pięknych kwiatów.

Zobacz też:

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka | krzewy | pielęgnacja roślin