Reklama
Reklama

​Unikaj tego błędu podczas kiszenia ogórków. Inaczej wylądują w koszu

Kiszenie ogórków wydaje się dość prostą czynnością. Układamy warzywa w słoiku lub kamionce, dodajemy przyprawy, zalewamy i... czekamy. Co może pójść nie tak w tym planie? Okazuje się, że dość wiele rzeczy. Poznaj najczęstsze błędy podczas kiszenia ogórków, a twoje kiszonki już zawsze będą perfekcyjne w smaku i aromacie.

Błąd pierwszy popełniamy już na etapie wyboru ogórków

Już w momencie wybierania ogórków w sklepie czy na straganie możemy popełnić błąd, który mocno wpłynie na jakość kiszonki. Najlepiej wybierać młode egzemplarze o średniej wielkości oraz w jasnym kolorze. Możemy także sprawdzić ogórki testem ręki — nie powinny się wyginać, gdy na nie naciskamy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że po zakiszeniu ogórki nie okażą się puste w środku. Jakość ogórków może też wpłynąć na ich smak po ukiszeniu, więc powinniśmy wybierać jak najlepsze okazy do przygotowania przetworów.

Sprawdź również: Moja babcia robi pełną blachę tego ciasta. Po kwadransie zostają tylko okruszki

Drugi błąd — wybór soli będzie kluczowy

Kolejnym błędem podczas kiszenia ogórków jest wybór soli. W większości naszych domów używamy zwykłej soli kuchennej, jednak nie sprawdzi się ona w przypadku kiszenia ogórków. Zawarty w niej jod sprawi, że cały proces fermentacji zostanie opóźniony. Oznacza to, że gdy zbyt wcześnie wyjmiemy ogórki, będą jeszcze nieukiszone, a jeśli zostawimy je w zalewie zbyt długo, mogą się zepsuć. Do kiszenia ogórków należy używać soli kamiennej, która nie opóźnia procesu fermentacji, a dodatkowo zawiera cenne minerały.

Sprawdź również: Młoda kapusta z koperkiem z przepisu mojej mamy. Tak delikatna, że rozpływa się w ustach

Błędy podczas kiszenia ogórków dotyczą też zalewy oraz przypraw

Do zniweczenia naszych planów dotyczących ogórków kiszonych może także doprowadzić nieodpowiednia ilość zalewy czy zły wybór przypraw. Pamiętajmy, że zalewy musi być tyle, by przykryła ona wszystkie ogórki wraz z przyprawami. Dodatkowo nie mogą one być ułożone zbyt luźno i wypływać na powierzchnię. W obu przypadkach może dojść do zepsucia się naszych przetworów. Jeśli chodzi o przyprawy, to powinniśmy przede wszystkim skupić się na czosnku, chrzanie (korzeń lub liście), a także baldachach kopru. Z kolei lepiej unikać dodawania liścia laurowego, pieprzu ziarnistego czy ziela angielskiego, gdyż nasze kiszone ogórki nabiorą gorzkiego smaku.

Zobacz też:

Wyjmowanie ości z tej ryby to pestka. Jest tania i smaczna, ale Polacy jej nie jedzą

Polacy wlewają go na patelnię litrami. Nie wiedzą, że nie nadaje się do smażenia

​Sałatka jarzynowa już nigdy nie podejdzie wodą. Wystarczy, że zrezygnujesz z tej przyprawy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy | przetwory