Unikaj tego błędu podczas kiszenia ogórków. Inaczej wylądują w koszu
Kiszenie ogórków wydaje się dość prostą czynnością. Układamy warzywa w słoiku lub kamionce, dodajemy przyprawy, zalewamy i... czekamy. Co może pójść nie tak w tym planie? Okazuje się, że dość wiele rzeczy. Poznaj najczęstsze błędy podczas kiszenia ogórków, a twoje kiszonki już zawsze będą perfekcyjne w smaku i aromacie.
Już w momencie wybierania ogórków w sklepie czy na straganie możemy popełnić błąd, który mocno wpłynie na jakość kiszonki. Najlepiej wybierać młode egzemplarze o średniej wielkości oraz w jasnym kolorze. Możemy także sprawdzić ogórki testem ręki — nie powinny się wyginać, gdy na nie naciskamy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że po zakiszeniu ogórki nie okażą się puste w środku. Jakość ogórków może też wpłynąć na ich smak po ukiszeniu, więc powinniśmy wybierać jak najlepsze okazy do przygotowania przetworów.
Sprawdź również: Moja babcia robi pełną blachę tego ciasta. Po kwadransie zostają tylko okruszki
Kolejnym błędem podczas kiszenia ogórków jest wybór soli. W większości naszych domów używamy zwykłej soli kuchennej, jednak nie sprawdzi się ona w przypadku kiszenia ogórków. Zawarty w niej jod sprawi, że cały proces fermentacji zostanie opóźniony. Oznacza to, że gdy zbyt wcześnie wyjmiemy ogórki, będą jeszcze nieukiszone, a jeśli zostawimy je w zalewie zbyt długo, mogą się zepsuć. Do kiszenia ogórków należy używać soli kamiennej, która nie opóźnia procesu fermentacji, a dodatkowo zawiera cenne minerały.
Sprawdź również: Młoda kapusta z koperkiem z przepisu mojej mamy. Tak delikatna, że rozpływa się w ustach
Do zniweczenia naszych planów dotyczących ogórków kiszonych może także doprowadzić nieodpowiednia ilość zalewy czy zły wybór przypraw. Pamiętajmy, że zalewy musi być tyle, by przykryła ona wszystkie ogórki wraz z przyprawami. Dodatkowo nie mogą one być ułożone zbyt luźno i wypływać na powierzchnię. W obu przypadkach może dojść do zepsucia się naszych przetworów. Jeśli chodzi o przyprawy, to powinniśmy przede wszystkim skupić się na czosnku, chrzanie (korzeń lub liście), a także baldachach kopru. Z kolei lepiej unikać dodawania liścia laurowego, pieprzu ziarnistego czy ziela angielskiego, gdyż nasze kiszone ogórki nabiorą gorzkiego smaku.
Zobacz też:
Wyjmowanie ości z tej ryby to pestka. Jest tania i smaczna, ale Polacy jej nie jedzą
Polacy wlewają go na patelnię litrami. Nie wiedzą, że nie nadaje się do smażenia
Sałatka jarzynowa już nigdy nie podejdzie wodą. Wystarczy, że zrezygnujesz z tej przyprawy