Robisz samodzielnie zakwas na żurek? Wystrzegaj się tego błędu, jeśli nie chcesz go popsuć
Żurek jest zupą, bez której dla wielu nie ma Świąt Wielkanocnych. Jego podstawą jest zakwas, który można dostać w każdym sklepie spożywczym. Chcesz jednak postawić na jakość swojego dania i planujesz samodzielnie przygotować zakwas? Podpowiadamy, czego musisz się wystrzegać, aby wyszedł idealny.
Domowy zakwas na żurek robi się przez 5 dni. To właśnie tyle czasu potrzebuje on na fermentację. Po tym okresie najlepiej od razu go użyć lub przechowywać w lodówce jedynie do 14 dni. Po tym czasie może już nie nadawać się do wykorzystania. Sprawdź, jakiego błędu nie popełnić, aby nie popsuł się przed samą Wielkanocą.
Najprostszy i najlepszy zakwas na żurek zrobimy jedynie z mąki żytniej lub pełnoziarnistej, ciepłej wody, skórki chleba i ziół. Dzięki dzikim drożdżom zachodzi fermentacja, która jest niezbędna. Dodatek skórki od chleba na zakwasie dodatkowo przyspieszy ten proces.
Zakwas na żurek może łatwo popsuć się, jeśli bakterie gnilne zanieczyszczą mieszankę z mąki i wody. Wówczas wywołają one rozkład, co będzie oznaczać zepsucie się zakwasu. Może się tak zdarzyć, jeśli naczynie, w którym przygotowujemy bazę do zupy, nie było dobrze umyte.
Inną, częstszą przyczyną popsutego zakwasu, jest jego nieodpowiednie przechowywanie. Po okresie fermentacji powinno się go przetrzymywać w lodówce. Najlepiej, żeby temperatura wahała się między 1 a 5 st. Celsjusza. W przeciwnym wypadku będzie do wyrzucenia.
Czytaj także: Czas pomyśleć o zakwasie na świąteczny żurek. Z przepisu babci wychodzi najlepszy
Wiesz już, co sprawia, że zakwas się psuje, ale wciąż nie jesteś pewny, czy ten który przygotowałeś, nadaje się na zupę? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy ocenie jego stanu świeżości.
Zakwas na żurek najlepiej przygotować w naczyniu szklanym. Dzięki temu będziemy mieć łatwy wgląd do tego, jak wygląda jego każda warstwa. Powierzchnia dobrego zakwasu musi być na początku lekko spieniona. Po czasie pojawią się bąbelki gazu.
Na wierzchu zepsutego zakwasu do żurku natomiast pojawią się ślady pleśni w postaci ciemnych, brunatnych plam. Pamiętajmy, że nie wystarczy ściągnięcie tych fragmentów z zakwasu. Jeśli pojawił się na nim wykwit, oznacza to, że bakterie znajdują się także w jego dalszych strukturach. Trzeba więc go wyrzucić.
Drugą oznaką zepsucia się zakwasu na żurek jest odrzucający zapach. Z tego niezdatnego do użycia będzie wydobywać się woń zgnilizny lub alkoholu. Dobry zakwas ma zapach przyjemny dla nosa z dodatkiem aromatu chleba i czosnku.
Zakwas na żurek nie popsuje się, jeśli po 5-dniowej fermentacji będzie dobrze przechowywany. Istotne jest też zachowanie wszelkich zasad higieny. Naczynia i przyrządy wykorzystywane do zrobienia mieszanki najlepiej wyparzyć wrzątkiem. Wtedy będziemy mieć pewność, że zabiliśmy niechciane bakterie, które mogłyby zaatakować zakwas.
Zobacz też:
Do przygotowania tych kluseczek potrzebujesz nożyczek. W chwilę znikną ze stołu
Dwa składniki, które odmienią surówkę z marchewki. Zapomnisz o klasyce
Tego nie jedź na pusty żołądek. Będziesz się źle czuć przez cały dzień