Reklama
Reklama

Ten przepis na chleb z garnka zrobi furorę w twoim domu. Lepszego nie jadłeś

Chleb to jeden z tych produktów, który wielu osobom towarzyszy każdego dnia. Jednak w sklepach coraz ciężej spotkać dobry jakościowo i równocześnie smaczny chleb. Na szczęście nic straconego, ponieważ możemy zrobić własne pieczywo w naszym zaciszu domowym, używając do tego…garnka! Sprawdź, jak przygotować pyszny chleb.

Idealny chleb charakteryzuje delikatne i miękkie wnętrze oraz złocista i chrupiąca skórka. Dobrą wiadomością jest to, że możemy takie perfekcyjne pieczywo przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy zaledwie kilka składników i garnek.

Czy warto jeść chleb?

Regularne spożywanie chleba jest kwestią kontrowersyjną i można usłyszeć na ten temat różne opinie. Jednak jeżeli pieczywo, na które się decydujemy, ma dobry skład, czyli zawiera jedynie mąkę, wodę, zakwas lub drożdże, sól i ewentualnie ziarna zbóż, to jest to słuszny wybór.

Zwracajmy uwagę na to, by nie jeść chleba obfitującego w sztuczne dodatki, ale spożywać taki, który zapewni wzbogacenie naszych posiłków ważnymi dla organizmu składnikami, czyli węglowodanami, białkami, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Ważna jest także obecność substancji mineralnych takich jak potas, sód, wapń, fosfor, żelazo czy magnez.

Chleb o dobrym składzie możemy pozytywnie wpływać na pamięć i koncentrację, chronić przed nowotworami i wzmacniać organizm kobiet w ciąży, dostarczając im duże dawki kwasu foliowego.

Czytaj równieżSkończył ci się papier do pieczenia? Zastąpisz go produktami, które na pewno masz w kuchni

Chleb z garnka - kto jest pomysłodawcą tego przepisu?

W ciągu ostatnich lat prawdziwym hitem stał się przepis na chleb w garnku. Twórcą tej receptury jest Amerykanin Jim Lahey. Mężczyzna podczas swojego pobytu we Włoszech chętnie zajadał się chrupiącymi bochenkami i na tyle mu posmakowały, że w 1994 roku otworzył w Nowym Jorku własną piekarnię.

12 lat później Jim na łamach  "New York Timesa" zdradził swój przepis na jeden z jego flagowych specjałów, czyli chleb z garnka.

Tajemnica receptury tkwi w tym, że składniki ciasta nie są zagniatane, a mieszane łyżką. Natomiast sam chleb pieczony jest w żeliwnym garnku. Sprawia to, że miąższ jest niezwykle delikatny, a skórka puszysta.  

Zobacz także: Magda Gessler zdradziła swój sekret. Dzięki temu kluski śląskie zawsze wyjdą idealne

Jak przygotować chleb z garnka?

Chcąc zrobić w domu chleb ze słynnego przepisu, będziemy potrzebowali przede wszystkim właściwego naczynia. Najlepiej, jeśli będzie to garnek żeliwny, wykonany ze stopu żelaza i węgla. Naczynie nagrzewa się równomiernie i dzięki temu zapewnia warunki zbliżone do tych, które panują w piecu chlebowym. Przyczynia się to do tego, że ciasto dobrze rośnie i jest delikatne, a skórka robi się chrupiąca.

Mając już naszykowane odpowiednie naczynie, możemy przystąpić do przygotowywania smakowitego chleba z garnka. Oto co musimy robić krok po kroku:

  1. Ciasto przyrządzamy dzień wcześniej. W tym celu w dużej misce mieszamy łyżką około 500 g mąki pszennej, pół łyżeczki suszonych drożdży i 2 łyżeczki soli morskiej. Kiedy dojdzie do połączenia składników, dolewamy do nich 1,5 szklanki ciepłej wody i mieszamy całość drewnianą łyżką, aż do momentu uzyskania gładkiej masy.
  2. Do ciasta możemy dodać suszone zioła lub ziarna. Zaleca się dosypanie np. czarnuszki, rozmarynu, kminku czy pestek słonecznika.
  3. Następnie miskę z ciastem szczelnie przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 12-18 godzin, pozostawiając ją w temperaturze pokojowej.
  4. Po upływie tego czasu nasz garnek żeliwny rozgrzewamy w piekarniku w temperaturze 220 stopni Celsjusza.
  5. W tym czasie ciasto przekładamy na obsypaną mąką stolnicę i formujemy z niego kulę, składając kilka razy do środka tak, jak kopertę. Następnie przewracamy je gładką stroną do góry.
  6. Kiedy nasz garnek się nagrzeje, przekładamy ciasto zlepieniem do góry, przykrywamy i wkładamy do piekarnika na 30 minut.
  7. Po tym czasie ostrożnie zdejmujemy pokrywkę i pieczemy chleb przez kolejne 10-20 minut czekając, aż skórka będzie złocista.
  8. Po wyjęciu garnka z piekarnika pozostawiamy bochenek na pół godziny do ostygnięcia. Gdy już jest chłodny, możemy spróbować naszego smacznego wypieku.

Zobacz też:

​Piernik z przepisu siostry Anastazji po prostu rozpływa się w ustach. Najlepszy na święta

Wyjmowanie ości z tej ryby to pestka. Jest tania i smaczna, ale Polacy jej nie jedzą

Polacy wlewają go na patelnię litrami. Nie wiedzą, że nie nadaje się do smażenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy