Pieczony rosół. Jest smaczniejszy i prostszy do przygotowania niż tradycyjny
Pieczony rosół to świetna alternatywa dla tradycyjnej receptury. Jest on nie tylko łatwiejszy do przygotowania, ale i ma głębszy smak oraz aromat, a także wyróżnia go piękny bursztynowy kolor. Kiedy już raz spróbujemy tego przepisu, to nie będziemy chcieli więcej gotować rosołu w zwykły sposób. Poznaj sekret idealnej zupy.
Pieczony rosół przygotowuje się nieco inaczej niż tradycyjny, ponieważ jest on gotowany na upieczonych wcześniej w piekarniku warzywach i kawałku mięsa. Ta prosta czynność sprawia, że wywar ma o wiele bardziej intensywny smak i aromat. Podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić pieczony rosół.
Rosół warto przygotować w alternatywny sposób, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzimy nieco czasu, ale i będzie nam o wiele łatwiej przygotować to pyszne danie.
Sekretem tej metody jest upieczenie w piekarniku zarówno warzyw, jak i mięsa. Dopiero potem wrzucamy je do garnka i gotujemy. Dzięki temu wystarczy 1,5-2 godziny, by wywar był gotowy. Co więcej, rosół wyjdzie o wiele bardziej pachnący i smaczny, ponieważ podczas pieczenia, wydobywają się z niego związki aromatyczne. Dodatkowo warzywa zawierają naturalne cukry, a te pod wpływem wysokiej temperatury ulegają karmelizacji. Wszystko to sprawia, że pieczony rosół jest nie tylko lepszy w smaku, ale i nabiera pięknego, bursztynowego koloru.
Rosół przygotowywany w ten sposób ma również inne zalety. Między innymi nie musimy szumować naszej zupy, ponieważ zamiast gęstej i mało apetycznej szumowiny, pojawia się jedynie delikatna pianka. W dodatku po wyjęciu mięsa i warzyw z rosołu możemy z nich przygotować smaczne drugie danie.
Czytaj również: Ten rosół to sekret młodego wyglądu. Odżywia skórę i prasuje zmarszczki
Przygotowanie pieczonego rosołu nie jest skomplikowane i nawet amatorzy kuchenni mogą zrobić pyszną i aromatyczną zupę, która zachwyci wszystkich domowników.
Do przyrządzenia rosołu potrzebujemy następujących składników:
- 2 kg mieszanego mięsa np. kurczak, indyk, wołowina
- kawałek pora,
- 1 korzeń pietruszki,
- 2 cebule
- 3 marchewki,
- ćwiartka korzenia selera,
- kilka kulek ziela angielskiego,
- 3 listki laurowe,
- 5 ziarenek pieprzu,
- 3,5 l wody,
- sól,
- pieprz.
Biorąc się za przygotowywanie pieczonego rosołu, zaczynamy od wyłożenia mięsa i warzyw na blaszkę i lekko je solimy. Następnie pieczemy je w temperaturze 220 stopni Celsjusza przez 30-60 minut. Czas pieczenia zależny jest od użytego mięsa, a także od wielkości warzyw.
W momencie, gdy nasze warzywa i mięso są już podpieczone, wyciągamy je z piekarnika i przekładamy do garnka. Zalewamy wszystko wodą w temperaturze pokojowej i dodajemy przyprawy. Jeżeli zależy nam na wzmocnieniu smaku rosołu, możemy pieprz i ziele angielskie podprażyć na suchej patelni i roztłuc w moździerzu przed dodaniem.
Następnie rosół gotujemy na małym ogniu przez 1,5-2 godziny. Po godzinie sprawdzamy smak naszej zupy i doprawiamy ją solą oraz pieprzem.
Zobacz też:
Wzmacnia odporność i ułatwia odchudzanie. Dodawaj do owsianki zamiast mleka
W PRL-u była przysmakiem, zwłaszcza zimą. Dziś mało kto o niej pamięta
Najlepsza zalewa do grzybków. Z tego przepisu robiła ją moja babcia