Reklama
Reklama

​Na stołach w PRL był częściej niż schabowy. Dziś nikt o nim nie pamięta

Czasy PRL-u, również w zakresie kulinarnym, były ciężkie. Oczywiście największym źródłem tych kłopotów były braki w dostępności produktów spożywczych, w szczególności mięsa. Właśnie z tego powodu gospodynie musiały wykazać się dużą kreatywnością w kuchni. Poznaj przepis na kotlety rzymskie, które były hitem w PRL-u.

Jak to zwykle bywa, w kuchni często zdarza się, że nazwy potraw są mylące np. pierogi ruskie czy ryba po grecku. W tym przypadku jest podobnie — kotlety rzymskie nie mają nic wspólnego z Włochami. To danie oryginalnie pochodzi z... Czech.

Kotlety rzymskie — składniki

Ten przepis przede wszystkim pokazuje, że ilość składników nie determinuje smaku potrawy. Największą rolę odgrywają tu przyprawy i... nie znajdziemy w nim ani grama mięsa. Do przygotowania kotletów rzymskich potrzebujesz:

  • 2 plastry żółtego sera,
  • bułka tarta,
  • jajko,
  • olej,
  • oregano,
  • słodka papryka,
  • sól, pieprz.

Zadbaj o to, by plastry sera były naprawdę grube, a jeśli masz pod ręką jedynie cieńsze — weź trzy, a nawet cztery. Najlepiej w tym przepisie sprawdzi się ser typu gouda lub edamski, ale możesz też skorzystać z innych rodzajów.

Sprawdź również: Moja babcia często robiła pierogi z tym farszem. Są lepsze niż ruskie

Jak przygotować kotlety rzymskie?

Przygotuj sobie dwie miski, a najlepiej płaskie talerze do zupy. Do jednego wsyp bułkę tartą, oregano, słodką paprykę, sól i pieprz, a do drugiej wbij jajko i je rozbełtaj. Rozgrzej olej na patelni. Złącz ze sobą dwa kawałki sera, następnie zanurz je dokładnie w jajku, a następnie w bułce tartej. Powtarzaj tę czynność kilka razy, aż cały ser będzie w panierce. Tak przygotowany kotlet rzymski włóż na patelnię z rozgrzanym olejem. Smaż z obu stron, aż panierka się zarumieni. Zdejmij go z patelni i odłóż na ręcznik papierowy, by odsączyć nadmiar tłuszczu.

Sprawdź również: Superowoc rośnie w Polsce i dojrzewa we wrześniu. Zrób z niego konfiturę

Z czym podawać kotlety rzymskie?

W okresie PRL-u najczęściej podawano kotlety rzymskie z chlebem z masłem lub ziemniakami oraz marchewką z groszkiem. Dziś rzadziej spotyka się go na stołach, ale także zmieniły się dodatki. Można zaserwować kotlet rzymski jako zamiennik ryby w klasycznym fish and chip, czyli z frytkami, surówką i sosem tatarskim. Sprawdzi się także jako przekąska (np. na imprezę) podany z sosem żurawinowym, a nawet kwaśnym dżemem porzeczkowym. Możemy również dodać go do burgerów jako zamiennik mięsa, co sprawi, że ich smak będzie niewiarygodny.

Zobacz też:

​Jesienne tagliatelle z bakłażanem. Przepis prosto od sycylijskiej babci

Ten owoc to skarbnica zdrowia. Smakuje obłędnie, a Polacy traktują go jak ozdobę

W PRL-u jedli ją wszyscy. Mało kto wie, że opóźnia starzenie się

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obiady domowe | przepisy | szybkie dania | przepisy wegetariańskie