Makaron, który nie tuczy i nie zawiera glutenu. Możesz jeść go bez wyrzutów sumienia
Makarony owiane są złą sławą. Uchodzą za tuczące i zawierające duże ilości białych węglowodanów, zwanych pustymi kaloriami. Jednak na rynku dostępne są różne produkty mączne i niekoniecznie muszą być niezdrowe. Najmniej kalorii zawiera makaron uwielbiany przez Japończyków.
Najmniej kalorii ze wszystkich ma makaron shirataki noodles, znany też pod nazwą konjac. Składa się on z wody oraz mąki z bulwiastego warzywa, nazywanego Amorphophallus konjac. To roślina występująca w Azji, która w stanie surowym wydziela mało przyjemny zapach, przypominający gnijące mięso. Jednak makaron zrobiony z mąki konjac jest biały i pozbawiony smaku. Nadaje się jako dodatek do sosów wytrawnych i słodkich. Wygląda trochę jak cieniutkie żelki.
Shirataki noodles, czyli makaron konjac ma tylko 6,4 kalorii w 100 gramach. Świetnie nadaje się dla osób na diecie, dla wegan i osób z celiakią. Nie zawiera glutenu, tłuszczu, cukru ani jajek. Jego spożywanie obniża cholesterol oraz syci na długo, ze względu na wysoką zawartość błonnika roślinnego. Makaron konjac można kupić w każdym większym markecie, na półkach z żywnością egzotyczną. Kosztuje od 7 do 10 zł za 270 g.
Czytaj też: Ten deser czekoladowy zrobisz na bazie kefiru. Możesz go jeść nawet na diecie
Jeśli chodzi o makarony, to z pewnością zdrowsze są te pełnoziarniste od zwykłych. Mają też mniej kalorii niż te z mąki pszennej. Na przykład:
- makaron razowy, z mąki pełnoziarnistej i bez jajek ma 93 kalorie w 100 gramach po ugotowaniu. Zawiera też dużo witamin z grupy B, żelazo, fosfor cynk i magnez. Dla porównania, 100 g zwykłego ugotowanego makaronu to 140 kalorii.
- makaron orkiszowy, z mąki orkiszowej. W 100 g po ugotowaniu jest 87 kalorii, wersja z jajkami ma ich 110. Zawiera dużą ilość błonnika roślinnego, żelaza i nasyconych kwasów tłuszczowych.
- makaron z ciecierzycy jest dość kaloryczny, na 100 g ugotowanego makaronu przypada około 157 kalorii. Składa się na nie jednak bardzo duża ilość białka i błonnika. Jest polecany w diecie wegańskiej i bezglutenowej.
- makaron ryżowy po ugotowaniu w 100 gramach ma około 100 kalorii. Polecany jest osobom na diecie bezglutenowej, ale nie cukrzykom. Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów złożonych ma średni indeks glikemiczny, ale i tak niższy niż produkty z białej mąki. Znajdziemy w nim również magnez, potas, żelazo i cynk.
- makaron gryczany nie zawiera glutenu i ma niski indeks glikemiczny. W 100 g ugotowanego produktu jest 99 kalorii. Składa się na nie głównie białko i błonnik.
Jeśli sięgasz po makarony z białej mąki, wybieraj raczej te z pszenicy durum. Ma on wyższą zawartość białka i błonnika niż ten ze zwykłej mąki pszennej. Ma też niższy indeks glikemiczny i zawiera mniej kalorii.
Zobacz też:
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu
Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki
W PRL-u nie mogło zabraknąć na stole tego ciasta. Jest pyszne i banalnie proste do zrobienia