Reklama
Reklama

Dodaj do dżemu zamiast cukru. Nie straci smaku, a będzie zdrowszy i mniej kaloryczny

Domowe przetwory są najlepszym sposobem, aby zamknąć w słoikach smak letnich owoców. Dzięki nim nawet w zimowe wieczory możesz poczuć smak truskawki dojrzewającej w pełnym słońcu czy borówki. Do najpopularniejszych przetworów należy dżem. Niestety ze względu na dużą zawartość cukru, wiele osób z niego rezygnuje. Mamy na to rozwiązanie, którym jest zdrowy zamiennik cukru do dżemów!

Dlaczego właściwie do dżemów dodaje się cukier? Czy nie można go przygotować bez tego kalorycznego słodzika? Jak się okazuje, cukier nie tylko poprawia smak kwaśnych owoców, ale także zapewnia żelową konsystencję właściwą dżemom. Ponadto cukier ma właściwości konserwujące, dzięki którym domowe przetwory chronione są przed psuciem i na dłużej zachowują świeżość. Na szczęście wszystkie te właściwości ma także ksylitol, którym coraz częściej zastępuje się cukier w domowych przetworach.  

Ksylitol - najlepszy zamiennik cukru do dżemów i nie tylko

Ksylitol często nazywany jest cukrem brzozowym, ponieważ wytwarza się go z brzozy. W smaku jest równie słodki, co sacharoza. Jednocześnie jest o połowę mniej kaloryczny niż cukier z buraków cukrowych. To wszystko sprawia, że coraz chętniej jest wybierany przez osoby na dietach odchudzających i dbających o zdrowie. 

Ksylitol spokojnie zastąpi także cukier w domowych przetworach. Jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze ochronią dżemy przed psuciem. Ponadto cukier brzozowy poprawi smak kwaśnych owoców i nada dżemowi odpowiednią konsystencję

Przeczytaj także: Obierz mandarynki i zasyp cukrem. Wykorzystasz do ciast i deserów

Ile ksylitolu należy dać do dżemu? Kolejną zaletą jest to, że możesz dodać go znacznie mniej niż cukru. Proporcje jednak są różne i zależą od poziomu kwasowości owoców i ilości soku. Najczęściej jednak stosuje się proporcję 600-800 gramów na kilogram owoców.  

Dlaczego dżemy z ksylitolem są zdrowsze?

Dżemy z ksylitolem są zdrowsze pod wieloma względami. Nie tylko są mniej kaloryczne, co ucieszy osoby na diecie odchudzającej. Ksylitol ma także niski indeks glikemiczny, dlatego jest bezpieczny dla osób z cukrzycą.  

To jeszcze nie koniec zdrowotnych właściwości ksylitolu. Cukier brzozowy wzmacnia odporność i zwiększa wchłanianie wapnia, dzięki czemu jest wykorzystywany w profilaktyce osteoporozy. W przeciwieństwie do cukru przeciwdziała próchnicy, chroni dziąsła i wzmacnia szkliwo.  

 

Zobacz też:

​Szybki przepis na obiad od Ewy Wachowicz. Wszystkim smakuje i jest gotowy w kwadrans

Te owoce to bomba witaminowa. Każda babcia miała je w ogrodzie

Koniecznie dorzuć ten składnik do kiszenia ogórków. Będą chrupiące i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | zdrowe żywienie