Reklama
Reklama

​Ile trzeba zarabiać, by dostać 3000 zł emerytury? ZUS wyjaśnia kluczowy mechanizm

Kwestia wysokości emerytury dla wielu osób może wydawać się w tym momencie mało ważna, bo przykładowo są jeszcze w młodym wieku. Jednak im wcześniej zwrócimy na to uwagę i postaramy się coś zmienić, tym wyższe świadczenie dostaniemy. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, by dostać 3000 zł emerytury i co wpływa na jej wysokość.

Ile wynosi minimalna emerytura w Polsce, a ile średnia?

Prawdopodobnie najczęściej stosowane pojęcie w rozmowach o emeryturze, zaraz po waloryzacji, to właśnie minimalna emerytura. W Polsce od 1 marca 2024 roku wynosi ona dokładnie 1780,96 zł. Jednak żeby otrzymywać to świadczenie, należy spełnić dwa warunki. Chodzi o osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn), a także posiadanie odpowiedniego stażu pracy (20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn). Z kolei z komunikatu Prezesa ZUS z 14 lutego 2024 roku wiemy, że "od dnia 1 marca 2024 r. miesięczna kwota przeciętnej emerytury wypłaconej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynosi 3271,84 zł". Jak widać, różnica między minimalną a średnią emeryturą jest dość spora (83,7 proc.).

Sprawdź również: Masz podobne w domu? Te przedmioty z PRL-u są dziś warte więcej, niż kiedykolwiek

Jakie czynniki mają największy wpływ na wysokość emerytury?

W przypadku wysokości emerytury mówimy tak naprawdę o trzech czynnikach, które mają wpływ na ostateczną wysokość. Pierwszym z nich jest wysokość kapitału początkowego. Drugim czynnikiem są zwaloryzowane składki, czyli mówiąc w dużym uproszczeniu kwota, jaką odłożyliśmy do momentu przejścia na emeryturę na indywidualnym koncie w ZUS-ie. Ostatni element — średnia prognozowana długość życia — to tak naprawdę wypadkowa tablic Głównego Urzędu Statystycznego o długości trwania życia i wieku, w którym przechodzimy na emeryturę. W tym przypadku zasadę można uprościć — im później zaczynamy pobierać świadczenie, tym wyższa emerytura będzie nam wypłacana.

Sprawdź również: Kolejne kontrole w domach w całej Polsce. Kary nawet do 50 000 zł

Ile trzeba zarabiać, by dostać 3000 zł emerytury?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jaka część wynagrodzenia jest przeznaczana na ubezpieczenie emerytalne. Aktualnie jest to 19,52 proc., które dzielone jest w równym stopniu (po 9,76 proc.) na pracownika i na pracodawcę. Na tej podstawie można określić, jakie zarobki będą wymagane, by uzyskać emeryturę w wysokości 3000 zł. W tym przypadku powinniśmy przez cały okres pracy zawodowej zarabiać ok. 6300 zł miesięcznie (jest to kwota brutto), by otrzymać świadczenie w takiej wysokości. Z kolei, by uzyskać emeryturę wyższą o tysiąc złotych, kobiety musiałyby zarabiać miesięcznie 11 tys. zł, a mężczyźni 9 tys. zł, przez cały okres pracy zawodowej. Dokładne wyliczenia można przeprowadzić samemu, korzystając z kalkulatora emerytalnego, który znajduje się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz też:

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | ZUS | seniorzy