Reklama
Reklama

​Ci pacjenci pojadą do sanatorium bez kolejki. Zmiany już w toku

Wyjazd do sanatorium to jeden z głównych celów wielu seniorów na dany rok kalendarzowy. Niestety nie każdy ma możliwość wyjazdu do uzdrowiska albo musi czekać na swoją kolej przez długi czas. Dowiedz się, którą grupę pacjentów obejmą zmiany w wyjazdach do sanatorium, które mają w niedługiej przyszłości wejść w życie.

Jaki jest cel wyjazdu do sanatorium?

Dla większości seniorów wyjazd do sanatorium to moment na odpoczynek. Oczywiście jest to prawda, ale jest to również okres na podreperowanie swojego zdrowia, korzystając z uzdrowiskowej infrastruktury oraz dostępu do specjalistycznej opieki medycznej zapewnianej przez doświadczonych lekarzy i terapeutów. Często są to sytuacje, w których pacjenci mogą skonsultować swój przypadek z lekarzem, do którego w normalnych warunkach czekaliby o wiele dłużej, niż na miejsce w sanatorium.

Sprawdź również: Nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz

Właśnie z tego powodu ważny jest wybór odpowiedniej jednostki, która specjalizuje się w danych przypadkach np. chorobach kardiologicznych, ortopedycznych czy reumatologicznych. Drugą kwestią jest czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium, który wynosi zwykle co najmniej kilka miesięcy. Należy jednak pamiętać, że pobyt w prywatnym sanatorium jest znacznie droższy. W niektórych przypadkach właśnie ten czas jest niezwykle ważny dla pacjentów. Rozwiązać tę kwestię mają zmiany, które już są w toku. Kiedy zostaną oficjalnie wprowadzone w życie?

Sprawdź również: Nowa taryfa dla PGNiG zatwierdzona. Tak zmienią się nasze rachunki za gaz

Pacjenci onkologiczni pojadą do sanatorium bez kolejki. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Na drugim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego (odbyło się 10 lipca) podniesiono kwestię leczenia uzdrowiskowego pacjentów onkologicznych. Procedowane zmiany mają na celu przede wszystkim skrócenie czasu oczekiwania na sanatorium po zakończeniu leczenia onkologicznego oraz wprowadzenie nowego świadczenia, którym ma być rekonwalescencja onkologiczna. Ma być ona prowadzona zarówno po zakończonej terapii (jako pobyt regenerujący), jak i w jej trakcie (jako sposób na odbudowanie sił np. podczas chemioterapii).

Sprawdź również: Ci seniorzy są zwolnieni z opłat za śmieci. Sprawdź, czy do nich należysz

Zgodnie ze ścieżką ustawodawczą w polskim parlamencie projekt zmian nie znajduje się nawet na etapie inicjatywy ustawodawczej. Jeśli posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Uzdrowiskowego zdecydują się ją rozpocząć, następnie przepisy czekają dwa lub trzy czytania w Sejmie, proces legislacyjny w Senacie, podpis Prezydenta RP oraz ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. W najbardziej pozytywnym scenariuszu zmiany wejdą w życie w przyszłym roku.

Zobacz też:

​Masz dom jednorodzinny? Możesz dostać nawet 6000 zł. Nabór wniosków już niedługo

Te osoby mogą otrzymać wyższą emeryturę. Trzeba jednak działać

​Można płacić nawet o połowę mniej za śmieci. Wystarczy złożyć jeden wniosek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | seniorzy