Reklama
Reklama

​Nowa taryfa dla PGNiG zatwierdzona. Tak zmienią się nasze rachunki za gaz

Od dłuższego czasu konsumenci zastanawiają się nad tym, jak będą kształtowały się ceny gazu w najbliższej przyszłości. Będzie to miało wpływ nie tylko na budżety domowe osób, które wykorzystują gaz w swoich gospodarstwach, ale również na prognozy inflacyjne. Sprawdź, jak nowa taryfa zatwierdzona przez PGNiG wpłynie na twoje rachunki.

Nowa taryfa dla PGNiG zatwierdzona. Cena za gaz niższa, a rachunki?

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to spółka, która jest dominująca na polskim rynku sprzedaży i dystrybucji gazu. Nic więc dziwnego, że na podstawie taryf ustalonych dla PGNiG określany jest najwyższy pułap stawek sprzedaży gazu dla innych przedsiębiorstw. Ustalona przez Urząd Regulacji Energetyki taryfa obowiązuje od 1 lipca 2024 roku. Zgodnie z decyzją URE cena jednej megawatogodziny gazu spadła z poziomu 290,97 zł do 239 zł. W teorii oznacza to obniżkę o 18 proc., czy jednak w praktyce odczujemy to w rachunkach za gaz?

Sprawdź również: Nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz

Niższa cena gazu nie oznacza niższych rachunków za gaz...

Co ciekawe, nowa taryfa cen za gaz, a w konsekwencji ich obniżka, nie jest równoznaczna z niższymi rachunkami za gaz, które otrzymają gospodarstwa domowe. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej, a rachunki za gaz będą teraz wyższe... Ta sytuacja wynika z zakończenia okresu zamrożenia cen energii. Do 30 czerwca 2024 roku były one zamrożone na poziomie 200,17 zł za jedną megawatogodzinę, mimo taryfy dla PGNiG ustalonej przez URE na poziomie 290,97 zł. Oznacza to, że w praktyce ceny nie spadną z poziomu 290,97 zł do 239 zł, a wzrosną z 200,17 zł do 239 zł.

Sprawdź również: Mandat za okulary przeciwsłoneczne w samochodzie? Grzywna to nawet 25 tysięcy złotych

Oznacza to średni wzrost rachunków za gaz o około 20 proc. Jednak to nie jest koniec złych wieści dla osób, które wykorzystują gaz w swoich gospodarstwach domowych. Na ostateczną cenę gazu na rachunku składa się nie tylko cena samego gazu, ale również dodatkowe opłaty — abonamentowa oraz dystrybucyjna. O ile opłata abonamentowa ma zostać zamrożona, o tyle odmrożeniu ulegnie opłata dystrybucyjna. Jej ostateczna wysokość będzie uzależniona od takich czynników jak rodzaj taryfy, region dystrybucji i typ paliwa.

Zobacz też:

Emerycie, możesz skorzystać z wielu zniżek. Musisz mieć przy sobie jedną rzecz

​Przed nami wzrost podatków. Za to zapłacimy więcej od nowego roku

​Zmiany w 800 plus są już pewne. Te dzieci nie dostaną świadczenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze