Reklama
Reklama

230 zł miesięcznie dla seniorów. Jest jednak kilka warunków

Wielu seniorów ma problemy finansowe i muszą korzystać ze wsparcia ze strony państwa. Jednak nie zawsze i te świadczenia wystarczają na życie na godnym poziomie. Niejednokrotnie osoby starsze mają problem z opłatą mieszkania lub utrzymaniem domu. Z pomocą przychodzi dodatek mieszkaniowy, który pozwala uzyskać im pomoc finansową. Sprawdź, jakie są warunki otrzymania dodatku mieszkaniowego oraz jak złożyć wniosek.

Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem pieniężnym, którego celem jest pomoc seniorom w pokryciu kosztów utrzymania zamieszkiwanej nieruchomości. Pieniądze te wypłacane są miesięcznie i zależne są od kilku aspektów. Sprawdź, kto może otrzymać dodatek mieszkaniowy i co zrobić, by go otrzymać.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Chcąc otrzymać dodatek mieszkaniowy, musimy spełnić trzy podstawowe kryteria, aby uzyskać pomoc finansową, która wesprze nas w opłatach utrzymania nieruchomości. Oto warunki, od których zależne jest uzyskanie dodatku:

  • Starający się o pomoc finansową musi mieć tytuł prawny do zamieszkiwanego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Co istotne, nie jest konieczna własność, a tytułem do nieruchomości może być również najem.
  • Oprócz tego spełnione musi być również kryterium dochodowe. Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, których średni miesięczny dochód nie przekracza w gospodarstwie jednoosobowym 40 proc., a w domostwie wieloosobowym 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
  • Kolejnym uwarunkowaniem jest odpowiednia powierzchnia użytkowania danej nieruchomości. Dodatek przysługuje w momencie, gdy powierzchnia użytkowa lokalu nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż 30 proc. lub 50 proc. pod warunkiem że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60 proc.

Dodatek mieszkaniowy 2024 - co warto wiedzieć?

W 2024 roku dodatek mieszkaniowy dla seniorów jest wypłacany na podobnych zasadach, jak w 2023 roku. Pod uwagę brana jest powierzchnia mieszkania, jaka przypada na zajmującą je osobę. Porównywana jest ona później z odgórnie ustaloną powierzchnią użytkową, jaka powinna przypadać na mieszkańca lokalu. Wynosi ona:

  • dla 1 osoby - 35 m kw.,
  • dla 2 osób - 40 m kw.,
  • dla 3 osób - 45 m kw.,
  • dla 4 osób - 55 m kw.,
  • dla 5 osób - 65 m kw.,
  • dla 6 osób - 70 m kw.

Co więcej, w 2024 roku próg dochodowy tej pomocy finansowej wzrósł w stosunku do poprzedniego roku. W przypadku gospodarstw jednoosobowych zmieni się on z 2538,46 zł do 2850,70 zł. Dla gospodarstw wieloosobowych wzrośnie z 1903,85 zł do 2138,02 zł.

Czytaj również: Nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy?

W tym roku seniorzy mogą otrzymać 230 zł miesięcznie, co rocznie daje 2760 zł. Jednak dokładna wysokość dodatku mieszkaniowego obliczana jest w każdym przypadku indywidualnie, zakładając, że może on pokryć maksymalnie 70 proc. wydatków przypadających na normatywną powierzchnię lokalu.

Oprócz tego toile wynosi dodatek mieszkaniowy, zależne jest także od dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym, stawek czynszu najmu w mieszkaniowym zasobie gminy oraz wysokości wydatków odnoszących się do utrzymania nieruchomości.

Wniosek o dodatek mieszkaniowy - jak go złożyć?

Chcąc złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy, należy skierować go urzędu gminy lub miasta na specjalnie przeznaczonym do tego druku, który otrzymamy w urzędzie.

Dodatkowo do wniosku musimy dołączyć naszą deklarację o dochodach gospodarstwa domowego za okres trzech miesięcy przed dniem złożenia wniosku, a także dokumenty, które potwierdzą wysokość wydatków związanych z zajmowaniem lokalu mieszkalnego, ponoszonych w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia naszego wniosku.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: seniorzy