Reklama
Reklama

​Prawie 1800 zł dodatku do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

Świadczenie emerytalne to podstawowy dochód większości seniorów. Wiele osób stara się je powiększyć poprzez korzystanie z różnego rodzaju dodatków czy też dorabianie. Dla osób, które nie mają prawa do emerytury, przewidziany został dodatek w wysokości prawie 1800 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą otrzymać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W przypadku kobiet konieczne jest ukończenie 60 lat oraz urodzenie i wychowanie (bądź tylko wychowanie) co najmniej 4 dzieci. Dla mężczyzn warunki otrzymania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego są następujące: ukończenie 65 lat oraz wychowanie co najmniej 4 dzieci ze względu na śmierć ich matki, porzucenie lub niewychowywanie ich przez długi czas.

Sprawdź również: Dofinansowanie do wczasów dla seniorów. Komu przysługuje?

Zgodnie z przepisami warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy nie tylko własnych dzieci, ale również dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. W tym przypadku wyłączenie dotyczy jedynie rodzin zastępczych zawodowych.

Warto również pamiętać, że do otrzymania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego uprawnione są osoby, które:

  • mieszkają w Polsce i mają tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia),
  • mają polskie obywatelstwo.

Świadczenie mogą także uzyskać osoby, które nie mają polskiego obywatelstwa, lecz obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE lub państw członkowskich EFTA oraz prawo pobytu bądź prawo stałego pobytu w Polsce.

Sprawdź również: Darmowa komunikacja dla seniorów. Wystarczy spełnić jeden warunek

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające — wysokość

Dla osób, które spełniają warunki do otrzymania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, a nie otrzymują emerytury lub renty, jego wysokość będzie równa najniższej emeryturze, czyli od 1 marca 2024 roku jest to 1780,96 zł. Z kolei osoby, które są uprawnione do otrzymywania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, ale otrzymują emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury, otrzymają różnicę pomiędzy kwotą minimalnej emerytury a kwotą otrzymywanej emerytury lub renty. Wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest corocznie waloryzowana.

Zobacz też:

Te książki z czasów PRL-u są dziś bardzo dużo warte. Sprawdź, czy nie masz ich na półce

Kupić węgiel na zimę już, czy poczekać? Ekspert nie ma wątpliwości

​Nowy system kaucyjny już niedługo w Polsce. Już wkrótce tyle dostaniemy za butelki i opakowania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | zasiłek | ZUS | seniorzy