Reklama
Reklama

Darmowa komunikacja dla seniorów. Wystarczy spełnić jeden warunek

Bezpłatna komunikacja miejska dla seniorów to jeden z przywilejów, z jakich mogą korzystać. W obecnych czasach, gdzie ceny nie maleją, a rosną, taka możliwość jest niezwykle doceniana przez wielu emerytów. Warto jednak wiedzieć, że do korzystania z darmowych autobusów i tramwajów seniorzy muszą spełniać jeden warunek. O czym dokładnie mowa? 

Wielu seniorów każdego dnia zmaga się z wysokimi kosztami życia, które czasami trudno pokryć z dość skromnych emerytur. Wobec tego wszelkie przywileje, dzięki którym mogą oni zaoszczędzić, są na wagę złota. Takim z pewnością jest przysługująca im bezpłatna komunikacja miejska. Muszą oni spełniać tylko jeden warunek. Jaki? 

Bezpłatna komunikacja miejska dla emerytów. Od kiedy przysługuje?

Brak opłat za przejazd autobusem lub tramwajem po pierwsze zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, a po drugie pozwala zaoszczędzić tak potrzebne pieniądze. Przed taką możliwością stoi każdy senior, który uprawniony jest do darmowej komunikacji miejskiej, jeśli... osiągnął odpowiedni wiek.  

Odpowiedni, czyli jaki? Seniorzy są zwolnieni z opłaty między innymi za bilet tramwajowy bądź autobusowy wraz z ukończeniem 70. roku życia. Przysługujące bezpłatne podróżowanie zachęca wielu seniorów do korzystania z komunikacji miejskiej.

Jedyne, do czego są wtedy zobowiązani to do ukazania w czasie kontroli biletów, dokumentu, który potwierdza ich wiek. Może to być dowód osobisty, paszport bądź legitymacja emeryta. 

Zobacz również: Dofinansowanie do wczasów dla seniorów. Komu przysługuje?

W tych miastach seniorzy korzystają z komunikacji miejskiej taniej lub całkowicie za darmo

Warto wiedzieć, że w niektórych miastach w Polsce z darmowej bądź zdecydowanie tańszej komunikacji miejskiej mogą korzystać seniorzy jeszcze przez 70. urodzinami. W tym przypadku warunki przyznania ulg zależne są o konkretnego miasta.  

Tym sposobem na przykład we Wrocławiu czy Lublinie darmowe bilety na komunikację miejską przysługują seniorom od momentu ukończenia nie 70., a 65. roku życia. W tym przypadku próg do bezpłatnych przejazdów obniżono o 5 lat.  

W Szczecinie natomiast możliwe jest uzyskanie 50-procentowej zniżki na przejazdy komunikacją miejską na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Wobec czego kobiety są uprawnione do tej zniżki w wieku 55 lat, natomiast mężczyźni w wieku 60 lat.  

W stolicy dostępny jest dla osób, które mają 65 lat, tak zwany roczny "bilet seniora", którego koszt to jedyne 50 zł za jazdę przez rok bez żadnych ograniczeń. Warto więc sprawdzić ulgi dla seniorów, jakie obowiązują w danym mieście, ponieważ te są różne przed 70. rokiem życia. 

Zobacz też:

Emerycie, możesz skorzystać z wielu zniżek. Musisz mieć przy sobie jedną rzecz

​Przed nami wzrost podatków. Za to zapłacimy więcej od nowego roku

​Zmiany w 800 plus są już pewne. Te dzieci nie dostaną świadczenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: seniorzy