Reklama
Reklama

​Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Z tych świadczeń mogą skorzystać w czerwcu

Podstawowym źródłem utrzymania większości emerytów jest świadczenie emerytalne, czyli emerytura. Są to środki wypłacane co miesiąc, w ustalonej wysokości. Jednak kwotę emerytury można zwiększyć, korzystając z dodatkowych świadczeń. Sprawdź, z jakich zasiłków mogą skorzystać seniorzy w czerwcu, by poprawić swoją sytuację materialną.

500 plus dla seniora

Pierwszym z zasiłków, który mogą dostać emeryci w czerwcu, jest tzw. 500 plus dla seniora. Jest to świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, w Polsce otrzymuje je około 385 tys. seniorów. Żeby otrzymać środki, należy spełnić kilka warunków:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • być niezdolnym do samodzielnej egzystencji,
  • nie być uprawnionym do otrzymywania emerytury lub renty, bądź wysokość świadczenia nie przekracza 2414,58 zł.

W celu skorzystania z tego rodzaju pomocy konieczne jest wypełnienie druku ESUN oraz złożenie go w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub wysłanie pocztą.

Sprawdź również: Jedziesz samochodem na wakacje? Za te rzeczy w aucie dostaniesz mandat i stracisz dowód rejestracyjny

Dodatki pielęgnacyjne i kombatanckie

Kolejne świadczenia dla emerytów, które mogą otrzymać w czerwcu, to dodatek pielęgnacyjny oraz dodatek kombatancki. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje każdej osobie po 75. roku życia, która jest niezdolna do pracy oraz samodzielnej egzystencji. W czerwcu 2024 roku osoby uprawnione do jego otrzymania mogą liczyć na przelew w wysokości 330,07 zł. Dodatek kombatancki przysługuje osobie, która "brała udział w wojnie lub powstaniu w sposób czynny". Jego wysokość w czerwcu 2024 roku to również 330,07 zł.

Sprawdź również: Możesz dostać nawet 20 tys. złotych za kilogram. Kiedy najlepiej ich szukać?

Świadczenia dla strażaków, ratowników oraz sołtysów

Na dodatkowe pieniądze do emerytury w czerwcu mogą liczyć również strażacy, ratownicy oraz sołtysi. W przypadku strażaków i ratowników konieczne jest udokumentowanie działań w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej (25 lat dla mężczyzn oraz 20 lat dla kobiet). Po spełnieniu tych warunków formalnych mogą oni liczyć na dodatek w wysokości 200 zł miesięcznie. Wyższy dodatek będzie się należał osobom, które przez co najmniej 10 lat sprawowały funkcję sołtysa. W tym przypadku na ich konto co miesiąc trafi 300 zł.

Sprawdź również: Możesz dostać nawet 20 tys. złotych za kilogram. Kiedy najlepiej ich szukać?

Emerytura honorowa

Na największe pieniądze mogą liczyć seniorzy, którzy między 1 marca 2024 a 28 lutego 2025 roku będą obchodzić setne urodziny. W tym przypadku nabędą oni prawa do emerytury honorowej. Dla każdego seniora, który w tym okresie spełni warunek wieku, jego emerytura honorowa będzie wynosiła 6246,13 zł. Jest ona przyznawana z urzędu po ukończeniu 100 lat, jako dodatkowe świadczenie, bez względu na fakt, czy senior pobiera emeryturę, czy rentę. Warto pamiętać, że mimo waloryzacji emerytur honorowych, raz przyznane świadczenie będzie miało stałą wysokość.

Zobacz też:

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

​Nowe przepisy dotyczące odrzucenia spadku. Dla wielu osób będzie szybciej i spokojniej

​Ponad 4000 zł ekwiwalentu z ZUS-u. Jednak nie każdy emeryt może dostać pieniądze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | ulgi dla seniorów | zasiłek | ZUS | seniorzy