Reklama
Reklama

Możesz dostać nawet 20 tys. złotych za kilogram. Kiedy najlepiej ich szukać?

Zazwyczaj po sztormie na morzu, plaże stają się pełne osób poszukujących bursztynu. Nic dziwnego – za najlepsze okazy można zainkasować całkiem sporą sumę pieniędzy. Jednak końcowa kwota zależy od kilku istotnych czynników. Kiedy i gdzie najlepiej szukać bursztynów? Odpowiadamy.

Kiedy i gdzie szukać bursztynów?

Poszukiwania bursztynów najlepiej przeprowadzać w rzadziej uczęszczanych częściach plaż. Wówczas jest większa szansa, że uda się coś znaleźć. Osoby zajmujące się zbieraniem bursztynu najczęściej można spotkać w miejscowościach takich jak Jantar, Stegna, Mikoszewo czy Ustka. Poszukiwacze próbują odnaleźć cenne znaleziska również na terenach znajdujących się na wybrzeżu gdańskim, a konkretnie – na wschód od Wyspy Sobieszewskiej.

A kiedy najlepiej rozpocząć poszukiwania bursztynów? Najlepszy moment to pora następująca po sztormie na morzu. Warto zwrócić uwagę na kierunek wiatru. Większa szansa na znalezienie bursztynu jest wtedy, gdy wieje północny lub północno-wschodni wiatr. 

Szukając bursztynu, dobrze jest skorzystać ze sprzętu, takiego jak latarka UV. Dzięki niej łatwiej będzie dostrzec poszczególne okazy. Wynika to z faktu, że bursztyn odbija światło ultrafioletowe. Latarka UV sprawi również, że cenne znalezisko będzie można odróżnić od zwykłych kamieni. 

Ile kosztuje bursztyn? Kwota zależy od kilku czynników

Cena, którą można otrzymać za bursztyn, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim chodzi tu o wagę, kształt oraz kolor zebranego okazu. Zazwyczaj za cięższe znaleziska można otrzymać lepsze pieniądze. W przypadku bryłek, których waga przekracza 0,2 kg, kwota oferowana przez handlarzy może wynosić nawet 20 tys. zł.

Przeczytaj też: Masz taką monetę z PRL-u? Za jedną możesz dostać nawet 36 tys. złotych

Jednak wyżej wspomniane bryłki to dość rzadkie znaleziska. Za częściej występujące bursztyny o masie poniżej 0,01 kg można otrzymać o wiele mniej – około 300-400 zł za kg.  

Zbieranie bursztynów w Polsce jest całkowicie legalne. Trzeba jednak pamiętać, że można to robić jedynie ręcznie (nie wolno używać do tego celu żadnych maszyn). Co więcej, poszukiwania można prowadzić wyłącznie na plażach i pobrzeżach. Zakazany jest zbiór bursztynów w parkach narodowych czy na wydmach. 

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze