Reklama
Reklama

Zmieszany z octem jest trujący. Tych środków czystości nigdy ze sobą nie łącz

Domowe środki czystości, bazujące na połączeniu dwóch, albo trzech różnych preparatów robią ostatnio furorę w internecie. Tak naprawdę nie zawsze okazują się one jednak skuteczniejsze od gotowych preparatów ze sklepu. A ich nierozsądne mieszanie ze środkami chemicznymi jest po prostu niebezpieczne. W skrajnych przypadkach może ono nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego przedstawiamy 5 najbardziej toksycznych połączeń środków czystości, których nigdy nie powinieneś stosować przy sprzątaniu!

Wzmacnianie gotowych preparatów do sprzątania ze sklepu za pomocą octu innych domowych środków czyszczących jest jednym z najgorszych pomysłów, jakie w ogóle mogą ci przyjść do głowy podczas porządków w mieszkaniu. To działanie nieskuteczne, a przy okazji bardzo niebezpieczne dla twojego zdrowia. 

Jeżeli nie masz w planach wizyty na oddziale toksykologii, lepiej nigdy nie łącz ze sobą tych środków czystości. Zawarte w nich substancje mogą wchodzić w reakcje, skutkujące poważnymi zatruciami. Być może nawet śmiertelnymi!

6 najbardziej toksycznych połączeń środków czystości

Nawet jeśli twoja umywalka lub toaleta jest bardzo brudna, nie warto mieszać ze sobą dwóch lub więcej środków preparatów do sprzątania. Zamiast ryzykować własnym zdrowiem, a nawet życiem, postaraj się doprowadzić ją do czystości małymi krokami. Pod żadnym pozorem nie stosuj zaś poniższych toksycznych połączeń środków czyszczących. 

  • Wybielacz i amoniak (albo amoniak i płyn do mycia toalet) - ich połączenie doprowadzi do wydzielania chloraminy, która jest gazem wywołującym podrażnienia skóry, oczu, bóle w klatce piersiowej i silne duszności. Sole amonowe znajdziesz też m.in. w płynach do szyb i metalu. 
  • Woda utleniona i ocet - tych dwóch domowych środków czystości nie powinieneś stosować razem. W ten sposób powstaje bowiem kwas nadoctowy, który silnie podrażnia skórę, nos, oczy i drogi oddechowe.
  • Wybielacz i spirytus (albo spirytus i płyn do mycia toalet) - razem doprowadzą do wydzielania się chloroformu, który wywołuje silne zawroty głowy, reakcje wymiotne, podrażnienia skóry, oczu, nosa, jamy ustnej, układu oddechowego i nerwowego. 

Sprawdź: Masz dosyć zaparowanych szyb? Jest na to prosty i tani sposób

  • Chlorowy wybielacz i aceton - ich zmieszanie może doprowadzić do silnych podrażnień skóry, układu oddechowego i nerwowego. Zatem próba pozbycia się uporczywych plam np. domestosem i zmywaczem do paznokci nie jest dobrym pomysłem.
  • Preparat do czyszczenia rur i odpływów i chlor, kwas, alkohol - Jednoczesne użycie środków czyszczących do rur i odpływów z czymkolwiek innym może doprowadzić do silnego zatrucia, a nawet.... do wybuchu! 
  • Wybielacz i ocet albo sok z cytryny (albo jakikolwiek inny kwas i preparat do mycia toalet) - ich połączenie będzie skutkować wydzielaniem się toksycznych oparów chloru oraz jego tlenków. A to w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do twojej śmierci. 

Może cię zainteresować: Posyp tym materac. Po godzinie będzie wyglądał na nowy, a zabrudzenia znikną

Soda oczyszczona i ocet. Połączone nie będą skuteczne

Znasz już najbardziej toksyczne połączenia środków czystości, których pod żadnym pozorem nie powinieneś stosować. Powinieneś jednak również dowiedzieć się, że często wykorzystywane przy sprzątaniu domowe preparaty wykonane poprzez zmieszanie sody oczyszczonej i octu są po prostu nieskuteczne.  

Osobno zarówno soda, jak i ocet są genialnymi środkami czyszczącymi. Soda usuwa zanieczyszczenia organiczne, a ocet mineralne (m.in. osad z kamienia). W duecie nie spełniają one jednak swojej roli. To produkty o przeciwnym pH, więc dochodzi między nimi do szybkiej reakcji chemicznej, w wyniku której pojawia się piana. Takie połączenie może okazać się skutecznie wyłącznie przy myciu zaschniętej patelni lub innych podobnych problemów.

Czytaj również: Wiesz do czego służy trzecia przegroda w pralce? Trzy czwarte ludzi używa jej źle

Zobacz też:

Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | zdrowie