Reklama
Reklama

Masz dość zaparowanych szyb? Jest na to prosty i tani sposób

Zaparowane szyby to problem, który pojawia się jesienią i towarzyszy nam przez całą zimę. Spowodowany jest tym, że szyby są chłodne, a wewnątrz mieszkania jest wilgoć. Zaparowane szyby mogą okazać się problemem - wyjaśniamy, jak się go pozbyć. Mamy na to tani i prosty sposób domowy.

Dlaczego szyby są zaparowane?

Zaparowane szyby wynikają z różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz mieszkania. Kiedy w domu jest wilgotno, para wodna zaczyna się skraplać na chłodniejszych szybach. Sprzyja temu suszenie prania czy gotowanie w mieszkaniu, a także źle skonstruowana wentylacja.  

Ograniczenie suszenia prania w mieszkaniu, gotowanie przy włączonym wentylatorze w okapie i częste wietrzenie domu pomogą zminimalizować ten problem. Jeśli to nie pomoże, możesz skorzystać z pochłaniaczy wilgoci lub uciec się to domowych trików.  

Zobacz też: Zapomnij o smugach na szybach. Ten płyn do okien zrobisz za grosze

Domowy sposób przeciw zaparowanym szybom 

Oprócz zmniejszenia wilgotności w pomieszczeniu, możesz sięgać po domowej roboty spryskiwacz. Spowoduje on, że para nie będzie osiadała na szybach, bo pokryje je odpornym na to filmem.  

Czytaj również: Najtańszy płyn do czyszczenia okularów. Zrobisz go samodzielnie

Wymieszaj łyżkę pianki do golenia, łyżkę gliceryny i łyżkę spirytusu. Powstałym w ten sposób płynem przetrzyj szybę, a jego nadmiar ściągnij ręcznikiem papierowym. Na szybie powstanie warstwa ochronna, która będzie przeciwdziałała jej zaparowaniu. Innym sposobem jest użycie samej pianki do golenia. 

Natrzyj nią szybę i dokładnie wytrzyj nadmiar ręcznikiem. W ten sposób na szybie powstanie warstwa hydrofobowa i para nie będzie na niej osiadać.  

Zobacz też:

Wystarczy odrobina do porannej kawy. Boczki znikną znacznie szybciej

Rozłóż folię aluminiową na parapecie. Zapomnisz o uciążliwym problemie

Dodaj jedną tabletkę do porannej kawy. Szybko usuniesz toksyny z organizmu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby