Reklama
Reklama

​Zapomnij o smugach na szybach. Ten płyn do okien zrobisz za grosze

Szyby możemy spotkać wszędzie wokół nas. Znajdują się one w oknach, lustrach czy kabinach prysznicowych. Jedną z ich cech wspólnych są smugi po nieodpowiednim myciu. Możesz jednak zapomnieć o tym problemie. Poznaj domowy sposób na czyszczenie szyb, który sprawi, że nigdy więcej nie będzie na nich smug.

Specjalistyczne płyny do mycia szyb, nie tylko są droższe od domowego sposobu, ale także nie zawsze działają. Ponadto nie możemy zapomnieć o tym, że nie mają one neutralnego wpływu na środowisko.

Dlaczego na szybach pojawiają się smugi?

Kto z nas nie zna sytuacji, gdy po długich męczarniach z myciem okien nadal na szybach widać smugi? Taki widok może doprowadzić do szewskiej pasji nawet najspokojniejszą osobę na świecie. Jednak jeśli będziemy wiedzieli, dlaczego smugi się pojawiają i co zrobić, by się ich pozbyć, wtedy mycie okien będzie po prostu przyjemnością. W dodatku stosunkowo krótką. Zacznijmy więc od wyjaśnienia, dlaczego na szybach pojawiają się smugi. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są przede wszystkim dwa powody.

Sprawdź również: Żelazko w sprayu zrobisz w minutę. Po pogniecionych ubraniach nie będzie śladu

Po pierwsze — zbyt brudne szyby. Mimo że brzmi to dziwnie, to jest to powód, dla którego pojawią się smugi. Jeśli wykorzystamy zbyt słaby detergent, który nie zmyje całego brudu, na szybie zostaną smugi. Drugim powodem jest używanie brudnych ścierek lub szmatek. W takim przypadku mechanizm działania jest podobny. Brud ze ścierek osadza się na szybach i sprawia, że powstają smugi. Warto również pamiętać o sprawdzeniu stanu końcówki zbieraka, jeśli wykorzystujemy go przy myciu okien. Gdy jest uszkodzona, część płynu pozostanie na szybie i również spowoduje powstanie smug.

Domowy sposób na czyszczenie szyb bez smug

W ostatnim czasie znacznie rozpowszechniła się idea dbania o ekologię poprzez rezygnację z wielu środków czyszczących na rzecz ich naturalnych odpowiedników. Tak samo można postąpić w przypadku płynu do szyb. Jego domowy zamiennik jest nie tylko niezwykle szybki w przygotowaniu, ale również o wiele tańszy i bezpieczniejszy dla środowiska naturalnego, niż detergenty kupione w sklepach. Dodatkowo jego skuteczność sprawi, że już zawsze będziemy myli wszystkie szyby w domu tylko i wyłącznie tym specyfikiem.

Sprawdż również: Nie wyrzucaj, tylko włóż do spłuczki. Następny rachunek za wodę miło cię zaskoczy

Do przygotowania domowego płynu do mycia szyb potrzebujemy jedynie 500 ml ciepłej wody oraz 1 łyżki mąki ziemniaczanej. Najlepiej umieścić je w litrowym słoiku i dobrze wymieszać, by skrobia się rozpuściła. Następnie przelewamy mieszankę do opakowania ze spryskiwaczem i... gotowe! Szyby spryskujemy naszym domowym płynem i wycieramy ręcznikami papierowymi. Jeśli chcemy uzyskać cudowny efekt tafli na oknach czy innych szklanych powierzchniach, wystarczy wytrzeć je do sucha miękką ściereczką z mikrofibry.

Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | czyszczenie