Reklama
Reklama

​Nie wyrzucaj, tylko włóż do spłuczki. Następny rachunek za wodę miło cię zaskoczy

Spłukiwanie wody w toalecie to czynność, którą wykonujemy przynajmniej kilka razy dziennie. Oczywiście wiele zależy w tym przypadku od ilości domowników, jednak jeśli chcemy trochę zmniejszyć opłaty, warto się zastanowić nad zmniejszeniem zużycia wody. Poznaj super prosty trik, który pomoże obniżyć rachunki za wodę.

Inflacja, a także cały czas rosnące rachunki, mocno wpływają na kieszeń Polaków. Każda złotówka w takiej sytuacji powinna być obejrzana dwa razy, a sposób na choćby najmniejszą oszczędność — wykorzystany.

Ile razy dziennie statystyczny Polak spłukuje toaletę?

Odpowiedź na to pytanie to punkt wyjścia do rozważań o kosztach spłukiwania wody w toalecie. Choć oficjalnych danych w tym zakresie nie ma, można przyjąć, że średnia dla mieszkańca Polski to sześć spłukań toalety w ciągu dnia. Oczywiście jest to wartość niezwykle indywidualna i zwykle zależna od dnia.

Drugim ważnym czynnikiem do obliczenia ilości spłukiwanej wody, jest rodzaj spłuczki. W przypadku starszych urządzeń jedno użycie to od 9 do nawet 12 litrów wody. Jeśli dysponujemy stosunkowo nową toaletą, wynik będzie niższy — średnio około 6 litrów, jednak w niektórych modelach ta wartość spada nawet do 2 litrów. Oczywiście mówimy tutaj o toaletach dwudzielnych.

W takiej sytuacji sześciokrotne skorzystanie ze starszej toalety może oznaczać spłukanie nawet 72 litrów wody w ciągu dnia. W przypadku nowszych urządzeń ten wynik można obniżyć nawet do 12 litrów dziennie, czyli takiej ilości, jaką generuje jedno spłukanie starszego modelu. Jednak gdy chcemy jeszcze zmniejszyć zużycie wody, możemy zastosować te trik.

Sprawdź również: Gdzie tak naprawdę wyrzucać skorupki jajek? Wiele osób popełnia błąd

Nie wyrzucaj pustych plastikowych butelek. Pomogą ci oszczędzać wodę

Do tego sposobu potrzebna nam będzie jedynie pusta plastikowa butelka. W przypadku mniejszych spłuczek wystarczy taka o pojemności pół litra, jeśli mamy bardziej pojemną spłuczkę, skorzystajmy z większej butelki — 0,75 litra lub nawet litr. Napełnijmy butelkę wodą i dokładnie zakręćmy.

Następnie musimy otworzyć spłuczkę i zamknąć zawór z wodą. Po wykonaniu tej czynności spuszczamy wodę (najlepiej zrobić to po skorzystaniu z toalety) i wkładamy naszą butelkę z wodą do spłuczki. Teraz wystarczy jedynie odkręcić zawór i poczekać, aż spłuczka napełni się wodą.

Znajdujący się w niej pływak sprawi, że woda się nie wyleje, jednak będzie jej mniej o zawartość naszej butelki. Dzięki czemu za każdym spłukaniem wody w toalecie zużyjemy mniej wody. W przypadku nowych toalet może to być nawet 25 proc. wody mniej za każdym spłukaniem, natomiast w starszych modelach możemy ograniczyć zużycie wody w ciągu dnia o około 6 litrów. Warto pamiętać, że jest to tylko jeden ze sposobów na zmniejszenie rachunków za wodę.

Zobacz też:

Rolety chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Tak je odświeżysz i wyczyścisz

Nakarm tym napojem muszlę w toalecie. Będzie lśnić jak w pięciogwiazdkowym hotelu

Podbieram narzeczonemu i szoruję płytę indukcyjną. Po 2 minutach lśni czystością

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki