Zastanawiałeś się, dlaczego drzwi łazienki zawsze otwierają się na zewnątrz? To ważniejsze, niż myślisz
Niewiele osób wie, że drzwi łazienkowe otwierające się wszędzie na zewnątrz to nie przypadek. To aspekt, który jest regulowany prawnie. To nie tylko kwestia wygody, ale także bezpieczeństwa. Co dokładnie mówi prawo w tej sprawie?
Podczas urządzania mieszkania dużą uwagę przywiązujemy do doboru drzwi wewnętrznych. Muszą się one odpowiednio komponować z pozostałymi elementami otoczenia, dlatego wybieramy między różnymi tworzywami, rozmiarami i ilością przeszklenia. To jednak najmniej istotny aspekt dotyczący drzwi w mieszkaniu.
Pewnie już nieraz zauważyłeś, że drzwi do łazienek zawsze otwierają się na zewnątrz. Zastanawiałeś się, czemu tak właśnie jest? To nie przypadek. Kwestia ta uregulowana jest prawnie. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w §79 możemy przeczytać:
Wyjątkiem od tego są jedynie łazienki i ustępy, które nie są ogólnodostępne. W nich dopuszcza się zastosowanie drzwi przesuwnych lub składanych. Z czego wynikają takie ustalenia?
Otwierające się na zewnątrz drzwi łazienki to sprawa bezpieczeństwa. W przypadku, gdy osoba znajdująca się w pomieszczeniu poczułaby się źle, zrobiłoby się jej słabo, o wiele łatwiej będzie jej otworzyć takie drzwi. Wystarczy, że pociągnie za klamkę i je popchnie, tym samym umożliwiając sobie, wydostanie się.
W przypadku drzwi łazienkowych otwieranych do wewnątrz takiej osobie mogłoby zabraknąć siły. Drzwi trzeba pociągnąć do siebie, a w stanie osłabienia mogłoby to być niemożliwe, co oznaczałoby uwięzienie w środku.
Co więcej, o wiele szybciej można otworzyć drzwi do łazienki, które wychodzą na zewnątrz, w sytuacjach zagrożenia życia jak m.in. pożar. W toaletach publicznych to również kwestia małej przestrzeni. Gdyby drzwi do kabin otwierały się do wewnątrz, zupełnie nie byłoby w nich miejsca.
Czytaj także: Rozpuść go w wodzie i przetrzyj ścianę, a pozbędziesz się pleśni w łazience. Zastąpi niejeden detergent
Przepisy nic nie mówią na temat tego, jak powinny otwierać się drzwi wejściowe. Ze względów bezpieczeństwa lepiej jednak wybrać stronę wewnętrzną. Wynika to z faktu, że takie drzwi o wiele łatwiej wywarzyć, gdyby zaszła taka potrzeba.
Drzwi wejściowe otwierane do wewnątrz to również lepsze zabezpieczenie przed włamaniami. Tak zamontowane zawiasy trudniej jest podważyć, dzięki czemu złodziejom o wiele dłużej zajmie wejście do domu, a nam da to czas na zareagowanie.
Zobacz też:
Co ile godzin jeść kolejne posiłki? Dietetyk wyjaśnia
Obniżysz poziom cukru i przyspieszysz metabolizm. Wystarczy jedna łyżeczka do kawy
Gdzie wyrzucać zużyte gąbki do naczyń? Odpowiedź wcale nie jest oczywista