Reklama
Reklama

​Wystarczy 30 minut pływania tym stylem, by spalić setki kalorii. Schudniesz w kilka tygodni

Pływanie nie tylko dostarcza przyjemności i relaksu, ale także może być skuteczną metodą na odchudzanie. Coraz więcej osób odkrywa tę formę aktywności fizycznej jako doskonałe narzędzie do spalania kalorii i kształtowania sylwetki. Dowiedz się, jakim stylem pływać, by spalić najwięcej kalorii i postaw na ten sposób walki z nadwagą.

4 najpopularniejsze style pływackie

Każdy, kto chce rozpocząć przygodę z basenem, powinien poznać cztery podstawowe style pływackie. Pierwszy z nich, popularnie zwany kraulem, to w terminologii pływackiej styl dowolny. Pływak płynie na brzuchu i wykonuje naprzemienne ruchy ramionami. Drugi z nich to styl motylkowy, który możemy kojarzyć z polską pływaczką Otylią Jędrzejczak. Jest niezwykle dynamiczny i charakteryzuje się symetrycznymi ruchami ramion, które przypominają ruch skrzydeł motyla bądź też wyskakującego z wody delfina.

Sprawdź również: Uprawiasz nordic walking? Tyle możesz schudnąć w miesiąc

Trzeci z najpopularniejszych stylów pływackich to styl klasyczny, który w Polsce często określamy po prostu jako żabka. Pływak płynie na brzuchu i wykonuje symetryczne ruchy ramionami i nogami. Ruch wykonywany jest w kształcie koła i niezwykle przypomina poruszającą się pod wodą żabę. Ostatni z najpopularniejszych styków pływackich to styl grzbietowy. Jako jednym z wymienionych, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się na plecach. Pływak wykonuje naprzemienne ruchy ramionami, gdy nogami rusza tak samo jak w kraulu.

Który styl pływacki pozwala spalić najwięcej kalorii?

Oczywiście niezwykle ważnymi czynnikami, które pozwalają określić ilość kalorii spalonych w trakcie pływania, są takie elementy jak indywidualne cechy pływaka, tempo czy czas treningu. Jednak porównując wszystkie style w identycznych warunkach, możemy bez przeszkód stwierdzić, który pozwoli spalić najwięcej kalorii. Wartości spalonych kalorii zostały obliczone dla osoby o wadze 70 kg, która pływała danym stylem przez jedną godzinę.

Sprawdź również: Oto japoński sekret umięśnionego brzucha. Dzięki tym ćwiczeniom latem zachwycisz na plaży

W przypadku stylu dowolnego, czyli popularnego kraula, pływanie umiarkowanym tempem, pozwoli spalić około 580 kcal. Jednak mimo tego, że jest on najszybszym stylem pływackim, nie pozwala na spalenie największej ilości kalorii, a przez to kraul plasuje się na ostatnim miejscu w tym rankingu. Więcej kalorii spalimy, gdy przez godzinę będziemy w szybkim tempie pływać stylem grzbietowym. Zgodnie z dostępnymi kalkulatorami będzie to wartość w okolicach 665 kcal.

Jeszcze więcej energii spalimy, pływając stylem klasycznym. Szybkie pływanie żabką pozwoli w ciągu godziny spalić 721 kcal. Jednak niekwestionowanym królem pod względem spalonych kalorii wśród wszystkich czterech podstawowych stylów pływackich, jest delfin. Godzina pływania stylem motylkowym to aż 966 spalonych kalorii. To aż 67 proc. energii więcej, niż w przypadku pływania kraulem przez taki sam czas.

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie