Reklama
Reklama

Uwaga! Najbardziej trujący grzyb przypomina do złudzenia pieczarkę

Pieczarki występują na terenie całej Polski. Mają charakterystyczny wygląd, jednak i tak można je pomylić z innym, trującymi grzybami. Podczas grzybobrania trzeba być szczególnie ostrożnym, aby nie zerwać, a co gorsza nie zjeść, niebezpiecznych odmian. Tym prostym sposobem odróżnisz pieczarkę od muchomora jadowitego.

Pieczarkę charakteryzuje biały kapelusz, te o brązowym zabarwieniu występują znacznie rzadziej. Niewiele innych grzybów ma równie białą czapeczkę, dlatego łatwo go pomylić z innym nieznanym gatunkiem. Niestety myląc się, możemy trafić na trującego grzyba, takiego jak muchomor jadowity.

Gdzie można znaleźć pieczarki?

Pieczarki to popularne w Polsce grzyby, które częściej niż w lasach można znaleźć na polach i łąkach. Często kryją się w wysokich trawach oraz przydrożnych rowach, a także w pobliżu pastwisk, na których wypasane jest bydło. Zdarza się też, że rosną w ogrodzie. Lubią lekko zacienione miejsca.

Pieczarki polne można zbierać od maja aż do października. Co ciekawe, grzyby te rozwijają się bardzo szybko - wystarczy jeden deszczowy dzień, by pojawił się wysyp. 

Jak odróżnić pieczarkę od muchomora jadowitego?

Najczęściej mylonym z pieczarką grzybem jest muchomor jadowity. To rzadki okaz, jednak jest jednym z najsilniej trujących grzybów. Biały kapelusz u obu grzybów może być mylący. Co je jednak odróżnia? To bardzo proste. Muchomor jadowity różni się od pieczarki stożkowatym lub dzwonkowatym kształtem. Jego brzegi są ostro i nieregularnie zakończone. 

Jednakże najważniejszą cechą odróżniającą te dwa grzyby są brązowiejące blaszki pieczarki. Podczas wzrostu tego gatunku blaszka zmienia swój kolor, natomiast u muchomora wszystko pozostaje bez zmian. Jeśli więc podczas grzybobrania nie będziemy pewni co do tego, z jakim grzybem mamy do czynienia, wystarczy sprawdzić jego blaszkę.

Zobacz też:

Jest nazywany płynnym złotem. Pij każdego dnia, a zapomnisz o boczkach i wzdęciach

Ta mikstura pozwoli ci przetrwać jesień bez przeziębień. Nazywają ją "antygrypiną"

Wystarczy jeden ruch, by zaoszczędzić na energii podczas prania. Sprawdź, co robić, żeby zużywać mniej prądu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | grzyby