To jeden z najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Łatwo go pomylić z pieczarką
Pieczarki są jednymi z najpopularniejszych grzybów. Wykorzystujemy je jako dodatek do pizzy czy zapiekanek, a także bazę do zup, sosów czy farszy. Oprócz sklepowych półek możemy je znaleźć w lasach i na polach, jednak do złudzenia przypominają... muchomora jadowitego. Sprawdź, jak odróżnić pieczarkę od muchomora jadowitego.
Pieczarkę charakteryzuje biały kapelusz, te o brązowym zabarwieniu występują znacznie rzadziej. Niewiele innych grzybów ma równie białą czapeczkę, dlatego łatwo go pomylić z innym nieznanym gatunkiem. Niestety myląc się, możemy trafić na trującego grzyba, takiego jak muchomor jadowity.
Pieczarki to popularne w Polsce grzyby, które częściej niż w lasach można znaleźć na polach i łąkach. Często kryją się w wysokich trawach oraz przydrożnych rowach, a także w pobliżu pastwisk, na których wypasane jest bydło. Zdarza się też, że rosną w ogrodzie. Lubią lekko zacienione miejsca. Pieczarki polne można zbierać od maja aż do października. Co ciekawe, grzyby te rozwijają się bardzo szybko — wystarczy jeden deszczowy dzień, by pojawił się ich wysyp. Zdecydowanie częściej spożywamy pieczarki hodowlane. Nic dziwnego, gdyż bardzo łatwo pomylić je w lesie z jednym z najbardziej trujących grzybów, w polskich lasach, czyli muchomorem jadowitym.
Sprawdź również: Dziwny grzyb w polskich lasach. Może zmieniać kolory i jest jadalny
Najczęściej mylonym z pieczarką grzybem jest muchomor jadowity. To rzadki okaz, jednak jest jednym z najsilniej trujących grzybów w polskich lasach. Biały kapelusz u obu grzybów może być mylący. Co je jednak odróżnia? To bardzo proste. Muchomor jadowity różni się od pieczarki stożkowatym lub dzwonkowatym kształtem. Jego brzegi są ostro i nieregularnie zakończone.
Sprawdź również: Dodaj kilka kropel do wiadra z wodą i umyj podłogę. Będzie błyszczeć, jak lustro
Jednakże najważniejszą cechą odróżniającą te dwa grzyby są brązowiejące blaszki pieczarki. Podczas wzrostu tego gatunku blaszka zmienia swój kolor, natomiast u muchomora wszystko pozostaje bez zmian. Jeśli więc podczas grzybobrania nie będziemy pewni co do tego, z jakim grzybem mamy do czynienia, wystarczy sprawdzić jego blaszkę.
Sprawdź również: Pij 2 łyżeczki dziennie. Przyspieszysz metabolizm i wzmocnisz stawy
Spożycie muchomora jadowitego jest bardzo niebezpieczne i może być śmiertelne. Jeśli podejrzewasz, że ty lub ktoś inny spożył taki okaz, należy natychmiast wezwać pomoc medyczną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub przewieźć tę osobę do najbliższego szpitala. Oczywiście przez cały czas oczekiwania na przyjazd karetki lub przewiezienia do szpitala należy monitorować objawy i pojawiające się nudności, wymioty, biegunkę, ból brzucha, a nawet zaburzenia pracy wątroby i nerek.
Sprawdź również: Przechowuj czosnek tak, jak mój dziadek. Może leżeć długo i się nie psuje
Warto pamiętać, że objawy mogą się pojawiać nawet po 6-12 godzinach od momentu spożycia. Równocześnie należy przygotować jak najwięcej informacji o spożytych grzybach: kiedy zostały spożyte, w jakiej ilości czy jak wyglądały. Jeśli mamy także możliwość możemy dostarczyć do szpitala próbkę spożytego grzyba lub pozostałość potrawy.
Zobacz też:
Olej pryskający z patelni to prawdziwa zmora. Tak pozbędziesz się problemu
Domowy środek do czyszczenia nagrobka. Będzie lśnił z daleka i nie zniszczysz płyty
W tych miejscach znajdziesz najwięcej podgrzybków. Wrócisz do domu z pełnym koszem