Reklama
Reklama

Ta pora jest najlepsza na picie kawy. Dietetyk wyjaśnia, dlaczego

Kawa towarzyszy nam każdego dnia. Coraz częściej mówi się również o tym, że nie tylko świetnie ona pobudza, ale i niesie wiele korzyści dla naszego organizmu. Jednak, żeby tak było, powinniśmy ją pić o określonej porze. Kiedy najlepiej spożywać kawę? Wyjaśniamy, jaka pora będzie najlepsza dla naszego organizmu.

Kawa nie tylko świetnie pobudza, ale i wspomaga naszą koncentrację oraz stanowi ważny element w profilaktyce wielu chorób. Regularne spożywanie jej niesie za sobą wiele zalet. Jednak, aby móc z nich w pełni korzystać, warto pić kawę o konkretnej porze dnia. Wtedy to przyniesie pożądane efekty. Podpowiadamy, kiedy sięgać po kawę i jaki jest dzienny limit kofeiny.

Dlaczego warto pić kawę?

Kawa w odpowiedniej ilości może pozytywnie oddziaływać na nasz organizm. Niektóre z jej składników, mogą wspomóc nasze zdrowie. Kawa zawiera między innymi polifenole, czyli związki, które mają właściwości przeciwutleniające, wychwytujące wolne rodniki i usuwające je z organizmu. Dzięki temu następuje opóźnienie procesów starzenia, a także pozwala to zapobiegać chorobom układu krążenia.

Kawa oczywiście działa również pobudzająco. Wynika to z tego, że po jej wypiciu krótkotrwale podnosi się ciśnienie, a akcja serca przyspiesza. W rezultacie organizm staje się bardziej dotleniony i równocześnie poprawia się nasza koncentracja oraz zanika uczucie zmęczenia.

Oprócz tego kawa korzystnie wpływa na trawienie, a także przyspiesza tempo przemiany materii. Badania wykazują również, że regularne picie kawy pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu różnych chorób, w tym m.in. cukrzycy.

Czytaj również: Chcesz wzmocnić mięśnie i wymodelować sylwetkę? Dodaj do codziennych ćwiczeń krokodylki

Kiedy powinno się pić kawę? Ta pora jest najlepsza

Nie bez znaczenia jest jednak moment, w którym pijemy kawę. Według dietetyczki Mugdhy Pradhan, która udzieliła wywiadu dla magazynu "Vogue", kawę powinniśmy pić około 90 minut po przebudzeniu. Jest to najlepszy moment na dostarczenie organizmowi tego napoju, ponieważ umożliwia to synchronizację z naturalnym rytmem wydzielania kortyzolu.

Co więcej, jeśli jesteśmy zwolennikami porannej aktywności fizycznej, to filiżanka kawa przed treningiem, pomoże nam poprawić wydolność, a także wspomoże spalanie tłuszczu. Dodatkowo po wysiłku fizycznym przyczyni się do szybszej regeneracji mięśni.

Jednak równocześnie pamiętajmy, aby unikać sięgania po kawę od razu po przebudzeniu, a zwłaszcza na pusty żołądek. Może to doprowadzić do dyskomfortu trawiennego, dlatego napój ten powinno się spożywać dopiero po lekkim posiłku. Warto również zrezygnować z kofeiny po godzinie 16:00, aby nie utrudniało nam to zaśnięcia.

Ile dziennie kaw można wypić?

Pomimo wielu zalet picia kawy, musimy zachować umiar w jej spożywaniu. Nadmierna ilość, ze względu na działanie moczopędne napoju, mogłaby nieść za sobą ryzyko odwodnienia organizmu. Dodatkowo zbyt duża dawka kofeiny wpłynęłaby negatywnie na ciśnienie krwi.

Wobec tego zaleca się ograniczenie jej ilości do 500 mg dziennie, czyli około czterech filiżanek. Warto więc zachowywać umiar tak, by kawa wpływała korzystnie na nasz organizm, a nie mu szkodziła.

Zobacz też:

​Dolej do kawy zamiast mleka. Przyspieszysz metabolizm i zrzucisz boczki

Jak mrozić koperek, by zachował świeżość? Pudełko po lodach to zły pomysł

Planujesz grzybobranie w czasie deszczu? Ekspert wyjaśnia, czy to ma sens

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie