Reklama
Reklama

Chcesz wzmocnić mięśnie i wymodelować sylwetkę? Dodaj do codziennych ćwiczeń krokodylki

Chcąc wyrzeźbić sylwetkę oraz zwiększyć swoją sprawność fizyczną i wzmocnić mięśnie, warto wprowadzić do swojej rutyny proste, ale bardzo efektywne ćwiczenia, które wpłyną świetnie na wiele partii naszego ciała. Wykonanie ich nie jest skomplikowane i nie wymaga wiele przestrzeni ani żadnego sprzętu. Sprawdź, na czym polegają krokodylki.

Krokodylki znane są już od lat. To bardzo łatwe ćwiczenia, które pozwalają świetnie wymodelować ciało i wzmocnić mięśnie. Wystarczy kilkanaście minut co drugi dzień, aby szybko zobaczyć efekty. Podpowiadamy, jak wykonywać krokodylki, aby osiągnąć upragnione rezultaty w krótkim czasie.

Krokodylki - co to za ćwiczenia?

Krokodylki nazywane również burpees to dwuczęściowe ćwiczenia, wykorzystujące masę osoby trenującej. W tym przypadku wystarcza prosty ruch, bazujący na przechodzeniu od pompek do przysiadów z wyskokiem.

Ćwiczenie to powstało już w latach 30 XX wieku, a jego inicjatorem był nowojorski fizjolog Royal H. Burpee. Największą zaletą krokodylków jest to, że możemy wykonywać je wszędzie i bez dodatkowego sprzętu ani dużej ilości miejsca. Ćwiczenia te warto łączyć z treningami crossfitu, pływania, piłki nożnej, tenisa czy z bieganiem.

Czytaj również: Tych grzybów nie wolno suszyć. Mogą zaszkodzić zdrowiu

Jak prawidłowo wykonywać krokodylki?

Kluczem do sukcesu jest oczywiście prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, opierających się na szybkim przejściu ze stania do leżenia na brzuchu poprzez przysiad, aż do oparcia ciała na stopach i dłoniach, a następnie powrocie do pozycji stojącej.

Jednak, aby takie ćwiczenia przyniosły efekty, musimy wiedzieć, co i w jakiej kolejności robić. Oto jak wykonywać krokodylki krok po kroku:

  1. Stojąc, przyjmujemy pozycję pionową i opuszczamy ręce w kierunku podłoża.
  2. Schodzimy do przysiadu.
  3. Opieramy dłonie na podłożu.
  4. Szybko i dynamicznie wyrzucamy nogi w tył, tak by przyjąć pozycję deski.
  5. Zbliżamy klatkę piersiową do podłoża, w ten sam sposób, w jaki robimy to podczas wykonywania pompki.
  6. Szybko wracamy do przysiadu i wstajemy wykonując podskok.

Ilość powtórzeń podczas wykonywania krokodylków zależna jest od naszej kondycji, a także efektów, jakie chcemy uzyskać. Na początek zaleca się przeprowadzanie trzech serii burpees po 2 minuty. Pomiędzy nimi warto zadbać o regeneracyjną, jednominutową przerwę. Z czasem należy intensyfikować wysiłek poprzez zwiększenie ilości, a także długości serii.

Jakie efekty daje regularne wykonywanie krokodylków?

Krokodylki są uznawane za jedne z najbardziej angażujących oraz męczących ćwiczeń. Jednak trud ten wynagradza fakt, że wykonywanie ich przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim należy wspomnieć, że burpees angażują wiele mięśni, ponieważ uruchomione zostają mięśnie czworogłowe, ścięgna podkolanowe, plecy, pośladki, brzuch, klatka piersiowa, barki oraz ramiona.

Wobec tego krokodylki wzmacniają prawie całe nasze ciało, równocześnie wpływając na siłę mięśni i poprawiając naszą kondycję, a także koordynację ruchów. Burpees umożliwiają również modelowanie sylwetki. Wystarczy jedynie kilkanaście minut tych ćwiczeń co drugi dzień, aby wkrótce zauważyć efekty.

Co więcej, krokodylki uznawane są również za ćwiczenia cardio, więc wzmacniają serce, wpływają na obniżenie ciśnienia krwi i poprawiają wydolność. Warto także wspomnieć, że burpees podkręcają metabolizm.

Po miesiącu regularnych ćwiczeń możemy liczyć na utratę masy ciała (oczywiście przy zachowaniu zdrowego stylu życia), większą wydolność, lepszą zwinność, a także przyrost masy mięśniowej. Oprócz tego krokodylki pozwalają również wypracować prostą postawę ciała.

Zobacz też:

Robisz pranie w 40 stopniach? Serwisanci pralek nie chcą żebyś wiedział, że to błąd

To najzdrowsze warzywo świata. W Polsce mało znane, choć prababcie się nim zajadały

Trzymasz te rzeczy w garażu? Lepiej szybko się ich pozbądź

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | domowe sposoby