Reklama
Reklama

Rośnie na łąkach i na trawnikach. Mało kto wie, że jest taki zdrowy

Wiosna to czas, gdy do życia budzi się wiele roślin. Jedna z nich jest niezwykle korzystna dla naszego organizmu i może znacznie poprawić kondycję zdrowotną. Co więcej, bez trudu znajdziemy ją podczas spaceru. Mowa o bluszczyku kurdybanku, który od lat zajmuje szczególne miejsce w medycynie naturalnej. Sprawdź, dlaczego warto zwrócić uwagę na to ziele.

Bluszczyk kurdybanek to wieloletnia roślina o rozgałęzionych łodygach oraz fioletowych, drobnych kwiatach. Znaleźć ją można w wielu miejscach, między innymi na łąkach czy ogródkach. Od lat ziele to stosowane jest w medycynie naturalnej, ponieważ wykazuje wiele cennych właściwości. Dowiedz się więcej, na temat tej niezwykłej rośliny.

Jak zbierać bluszczyk kurdybanek?

Chcąc zebrać bluszczyk kurdybanek najlepiej wybrać się na poszukiwania go od połowy wiosny do wczesnego lata, ponieważ należy zbierać go w początkowym okresie kwitnienia.

Roślinę tę możemy znaleźć na łąkach, w lesie czy w pobliżu bagien. Czasem musimy go poszukać w gęstwinie traw, gdyż jest rośliną płożącą się. Warto jednak wiedzieć, że bluszczyk kurdybanek, jeśli zbierany jest w miejscach słonecznych pomiędzy 10 a 12 godziną, zawiera najwięcej aromatycznych związków.

Czytaj również: Ta magnolia może kwitnąć dwa razy w sezonie. Ważne są dwie rzeczy

Dlaczego warto zbierać bluszczyk kurdybanek?

Mało kto wie, ale bluszczyk kurdybanek jest zielem, które obfituje w wiele cennych związków i wykazuje duże ilości właściwości prozdrowotnych. Między innymi zawiera on związki triterpenowe olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, flawonoidy, związki seskwiterpenowe, garbniki oraz fenolokwasy.

W związku z tym roślina może pozytywnie wpływać na wiele aspektów naszego zdrowia. Między innymi wspiera drożność układu oddechowego. Oprócz tego wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwbiegunkowe oraz stymulujące przemianę materii. Bluszczyk działa także przeciwbólowo.

Natomiast stosowany zewnętrznie w formie okładów, może być niezwykle przydatny przy chorobach skóry takich jak trądzik, świąd, owrzodzenie czy przy oparzeniach. Często używany jest również do płukania jamy ustnej podczas stanów zapalnych.

Bluszczyk stosowany w formie naparów sprawdza się także przy nieżytach dróg oddechowych zarówno w przypadku zatok, jak i oskrzeli.

Jak stosować ziele bluszczyku?

Bluszczyk kurdybanek oraz jego fioletowe kwiaty mogą być parzone tak, jak herbata. Możemy do tego używać świeżych, ale i suszonych części rośliny. Natomiast łodygę bluszczyku warto zasypać cukrem, dzięki czemu uzyskamy syrop, wspierający leczenie niestrawności oraz kaszlu.

Wiele osób używa również bluszczyku jako zamiennika dla sałaty czy rukoli. Natomiast jeśli zależy nam na mocnym działaniu tej rośliny, to warto przygotować odwar. W tym celu musimy zalać ziele wodą i gotować je przez kilka minut, a następnie używać dopiero po odcedzeniu i ostudzeniu mieszanki.

Zobacz też:

Znalazłeś takiego borowika? Lepiej go nie dotykaj, bo dostaniesz wysoki mandat

Oczyszcza organizm, poprawia trawienie i wzmacnia odporność. Jesienią pij regularnie

Wygląda jak gąbka, smakuje jak orzechy. Ten grzyb to Święty Graal grzybiarzy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie