Reklama
Reklama

Bez nie kwitnie? Być może zapomniałeś o tym zabiegu

Jest maj, ale twój bez nie chce kwitnąć mimo tego, że starasz się o niego regularnie dbać? Wielu początkujących ogrodników w pielęgnacji rośliny ogranicza się jedynie do podlewania, a to nie wystarczy, by lilak zachwycał bujnymi kwiatami. Sprawdź, czy aby na pewno nie zapomniałaś wykonać innego kluczowego zabiegu.

Bez lilak to roślina, która w maju powinna zachwycać dekoracyjnym wyglądem fioletowych kwiatów, które roztaczają przyjemny, słodki zapach. Jeżeli i ty posadziłaś go w swoim ogrodzie, ale nie rozkwita wcale lub kwitnie bardzo słabo, musiałaś popełnić popularny błąd w uprawie tej rośliny. 

Dość często zdarza się, że nawet mimo dobrze dobranej gleby i stanowiska, regularnego podlewania, a nawet nawożenia rośliny odżywkami zawierającymi zarówno azot, potas, jak i fosfor, bez lilak nie chce obsypać się kwiatami. To przez pominięcie cięcia bzu, które jest kluczowym zabiegiem w jego pielęgnacji. Sprawdź więc, jak wykonać je prawidłowo krok po kroku.

Może cię zainteresować: Czas na wiosenne sadzenie piwonii. Te odmiany najlepiej sprawdzą się w ogrodzie

Bez lilak. Takie warunki musisz mu zapewnić, by zdrowo się rozwijał

Bez lilak potrzebuje optymalnych warunków do rozwoju. W ogrodzie powinnaś zapewnić mu słoneczne i jasne stanowisko. Pod żadnym pozorem nie powinien być otoczony wysokimi gatunkami drzew i krzewów, bo wtedy nie będzie docierać do niego odpowiednia ilość światła. 

Przy uprawie bzu gleba powinna być średniociężka, lekko wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Całkowicie podmokły teren nie nadaje się do jego sadzenia, bo nadmiar wody nie będzie miał gdzie swobodnie odpływać. 

Regularne podlewanie krzewu jest ważne, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, gdy pojawiają się nowe pędy oraz kwiaty. Wówczas bez potrzebuje więcej wody, niż pod koniec lata, kiedy wysokie temperatury ustępują, a roślina przechodzi w okres spoczynku.

Czytaj również: Szukasz róży pnącej na żywopłot lub pergolę? Te gatunki będą najlepsze

Kiedy i w jaki sposób przycinać bez lilak, by obficie kwitnął?

Być może twój bez nie kwitnie, bo zapominasz go przycinać, a skracanie pędów tego krzewu ma ogromny wpływ na stan kwiatów. Nie można ich jednak uciąć w przypadkowym miejscu. 

Zabieg trzeba przeprowadzić starannie co 4 lata. Wówczas pędy powinny zostać skrócone o połowę. To odmładza roślinę i pobudza ją do wypuszczania nowych gałązek. 

Dodatkowo jeśli twój bez zbyt mocno się rozkrzewił, usuń sekatorem niepotrzebne - chore, słabe, cienkie pędy, które zabierają roślinie światło słoneczne. To wzmocni krzew i pobudzi go do kwitnienia. Stare bzy przytnij natomiast radykalnie, do wysokości 50-55 cm nad ziemią przed procesem wegetacji. Po 2 sezonach będzie kwitł jak nowy.

Zobacz też:

Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | kwiaty | przycinanie roślin