Reklama
Reklama

Szukasz róży pnącej na żywopłot lub pergolę? Te gatunki będą najlepsze

Żywopłoty z krzewów iglastych, tui czy krzewów liściastych świetnie spełniają swoje funkcje, jednak nie są jedyną możliwością odgrodzenia się od sąsiadów. Chcąc uzyskać efektowny i piękny żywopłot, warto wybrać róże pnące. Staną się piękną ozdobą ogrodzenia i całego ogrodu. Warto jednak wybrać odpowiednie odmiany, które dadzą szybko zadowalające efekty. Sprawdź, jakie róże warto wybrać na żywopłot.

Róże pnące można podzielić na dwie grupy climber i rambler. Róże z rodzaju climber mają sztywne pędy i rosną przede wszystkim do góry. Świetnie sprawdzają się na pergolach lub wzdłuż wąskich ścian altan czy ganków. Z kolei róże rambler mają wiotkie i miękkie pędy, które rozrastają się na boki. Dzięki temu szybko zarosną płot i zasłonią ogród. Na żywopłot warto zatem wybierać odmiany z rodzaju rambler.  

Zachwycający żywopłot z pnących róż - polecane odmiany

Istnieje wiele odmian róż pnących z rodzaju rambler. Przy wyborze najlepszej warto wziąć pod uwagę kolor kwiatów i liści, okres kwitnienia oraz ich docelową wysokość i szerokość, aby dobrze zaplanować grządkę pod płotem. Najciekawsze odmiany róż rambler na żywopłot to

  • Super Fairy - kwitnie od czerwca do października. Jej kwiaty są drobne w kolorze jasnoróżowym. Jesienią zachwyca dekoracyjnymi owocami. Odmiana ta rośnie na wysokość 4 metrów i szerokość 1 m; 
  • Apple Blossom - jej kwiaty przypominają kwiaty jabłoni, mają jasnoróżową barwę. Osiągają jednak ok. 3-4 cm średnicy. Odmiana ta rośnie na wysokość nawet 5 m i 2 metrów szerokości. Okres jej kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec; 
  • Perennial Blue - lawendowe kwiaty tej odmiany staną się wyraźną ozdobą ogrodu. Osiągają wielkość od 2 do 4 cm średnicy. Sama róża pnie się na wysokość 4 metrów i rozrasta na 1,5 metra szerokości. Jako jedna z niewielu odmian rambler powtarza kwitnienie w ciągu roku. Kwitnie od czerwca do września.  

Róże pnące nie pną się samodzielnie, ponieważ nie wytwarzają żadnych pędów czepnych. Do podłoża mogą jedynie przyczepić się za pomocą ostrych kolców. Z tego powodu róże należy podwiązywać do sztywnej podpory - płotu czy pergoli. Warto dobrze poprowadzić róże z rodzaju rambler, ponieważ te rozrastają się na boki, a pędy wędrujące po ziemi mogą łatwo się zakorzenić.  

Jak pielęgnować róże pnące na żywopłot?

Róże najczęściej wymagają stanowiska słonecznego, choć wśród odmian znajdziesz i takie, które najlepiej rosną w cieniu lub na stanowiskach półcienistych. Warto zatem zapoznać się z wymaganiami odmiany przed jej posadzeniem.  

Róże najlepiej rosną na glebie piaszczysto-gliniastej. Zbite podłoże można rozluźnić za pomocą kompostu lub piasku, z kolei do zbyt luźnego można dodać torfu. Zaraz po posadzeniu róże należy obficie podlewać przez trzy kolejne miesiące.  

Róże pnące wymagają nawożenia, dzięki któremu obficie kwitną. Najlepiej stosować gotowe, wieloskładnikowe odżywki do róż. W utrzymaniu odpowiedniej wilgoci ziemi z kolei pomoże ściółkowanie, które zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody. Pamiętaj także, aby po przekwitnięciu przycinać pędy.  

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | kwiaty